Publikováno Napsat komentář

Boraxová konspirace…… jak zarazili lék na artritidu

Možná si nedokážete představit, že borax, tento skromný insekticid a prací prostředek, by sám o sobě mohl zhroutit celý náš ekonomický systém. Ale nemějte obav, toto nebezpečí bylo rozeznáno a nezbytné kroky, aby se tak nestalo, již byly podniknuty.  Začnu u základů a během čtení pochopíte, co tím míním.

 

Borax je přírodní solí, která se běžně nachází při dolování běžné soli ze suchých jezerních pánví a je zdrojem dalších průmyslových sloučenin.  Hlavní zdroje boraxu se nachází v Kalifornii a Turecku. Technicky jde o hydrát tetraboritanu sodného. Veškerý borax je přírodního původu a jedinný rozdíl je v obsahu vázané vody.

Běžně se prodává jako technický, nebo zemědělský prostředek, s čistotou 99 – 99.5%. Běžné nečistoty jsou chloridy, sírany, fosforečnany a uhličitany draslíku, sodíku a vápníku, ale neobsahuje žádné jedovaté těžké kovy.  Tato čistota je společná i běžným domácím čistícím prostředkům. Lékárenská čistota není o moc lepší.    

Borax je solí slabé kyseliny borité. Jelikož jde o silně alkalickou sloučeninu, její roztok je opět silně alkalický, mezi 9-10pH. V žaludku se mění na chlorid sodný a kyselinu bórovou. V boraxu je 11.3% bóru a kyselina borová ho obsahuje skoro dvakrát tolik, 17.5%. Požité bórové sloučeniny jsou rychle a téměř kompletně vylučovány. Dříve byla kyselina bórová štědře používána jako konzervační čindlo v potravinách a je dnes pro tento účel zakázana ve většině zemí a také je zakázána k prodeji veřejnosti v Austrálii.

Konvenční medicína prý neví, je-li bór nutný pro lidský metabolismus, ale výzkum potvrzuje, že ho lidský organismus potřebuje. Potíže se zodpovězením této otázky spočívají v tom, že bór je přítomen ve všech rostlinách a surových potravinách. Diety s přiměřeným množstvím ovoce a zeleniny dodávají 2-5mg bóru denně, ale to také záleží na oblasti a způsobu pěstování.  

Ve skutečnsti jíme ve vyspělých zemích kolem 1 až 2mg denně. Pacienti v nemocnicích a podobně mohou dostávat jen kolem 0.25mg denně.  Chemická hnojiva zabraňují vstřebávání bóru z půdy. Přirozeně pěstované jablko může obsahovat 20mg bóru, zatímco komerční steží 1mg. Používání umělých hnojiv společně s bídným výběrem potravin drasticky snížilo náš příjem bóru ve srovnání s tím, kolik jsme přijímali před 50 – 100 lety.

Dále je za nedostatek bóru zodpovědná i nesprávná příprava jídla. Vyléváme vodu z uvařené zeleniny, která obsahuje většinu mineralů a stejně tak odstraňuje minerály komerční zpracování potravin. “Phytic” kyselina v pečených tovarech a ve vařených luštěninách a obilninách také snižuje vstřebávání minerálů. Z nedostatečného příjmu bóru pak často vyplývají mnohé naše zdravotní problémy.

 

Zdravotní význam bóru

Borax a kyselina boritá mají v podstatě stejný vliv na zdraví. Bór má antiseptické, protiplísňové a protivirové schopnosti, avšak pouze mírné protibakteriální. V rostlinách, stejně jako ve zvířatech, je bór nutný, aby se udržovala správná pevnost a funkce pojivových tkání, včetně buněčných stěn. Vyskytuje se v těle ve všech tkáních, ale především  v přívěscích štítné žlázy, dále pak v kostech a zubech. Je nezbytný pro zdravou funkci kostí a chrupavky a reguluje absorpci vápníku, magnesia a fosforu díky svému vlivu na hormonální funkci přívěsků štítné žlázy. Co je jód štítné žláze, to je bór jejím přívěskům.

Nedostatek bóru způsobuje hyperaktivitu přívěsků štítné žlázy a nadbytečnou hormonovou produkci, která způsobuje nadměrný obsah vápníku v krvi, který se uvolňuje z kostí a zubů.  To s věkem vede k zavápňování měkkých tkání,  především endokrinních žláz, hlavně šišinky a vaječníků, ke křečím a svalové ztuhlosti, k cévní skleróze, osteoporóze, zavápnění ledvin, ledvinovým kamenům a eventuelně selhání ledvin. Spolu s nedostatkem hořčíku je zásadní příčinou poškození kostí a zubů.   

Bór má vliv na metabolismus steroidních a zvláště pak sexuálních hormonů. Zvedá nízkou hladinu testosteronu u mužů a estrogenu u žen po menopause. Také aktivuje vitamin D, čímž mimo jiné zvyšuje příjem vápníku a jeho ukládání v kostech, oproti ukládáni v měkkých tkáních.  Dále má příznivé účinky v případě potíží s cévním systémem, zrakem, rovnováhou, pamětí a vědomím a na lupénku. 

Německý výzkumník Dr. Paul Gerhart Seeger prokázal, že rakovina běžně začíná zesláblostí buněčných stěn. Vzhledem k tomu, že nedostatek boronu je dnes běžnou záležitostí, může být jednou z hlavních příčin vzniku růstu rakovinných nádorů. Sloučeniny bóru mají protirakovinné vlastnosti a jsou potentním prostředkem proti osteoporóze, zánětům a nedostatku tuků v krvi. Dále je aktivní proti nadměrné srážlivosti krve a nádorovým agentům.  Tento přehled ukazuje široké spektrum vlivů bóru na naše zdraví. Následovně bych rád popsal některé vlivy do větších detailů.

 

Lék na artritidu podle Rexe Newnhama

 

Rex Newnham PhD, D.O., N.D. začal v šedesátých letech trpět artritidou. V té době pracoval ve výzkumu půdy a rostlin v Perthu v západní Austrálii. Standartní léky nepomáhaly a začal se dívat po příčinách v chemii rostlin.  Rozpoznal, že v jeho oblasti postrádají mnoho minerálů. Byl si vědom, že bór podporuje metabolismus vápníku v rostlinách a rozhodl se to zkusit na sobě. Začal brat 30mg boraxu denně a do tří týdnů byly všechny otoky, ztuhlost a bolesti pryč.   

Oznámil svůj objev zdravotním autoritám, ale ty neprojevily žádný zájem. Nicméně, zatímco někteří lidé trpící artritidou byli nadšeni výsledky, jiní měli strach užívat něco, co na sobě nese označení jed na šváby a mravence. On eventuelně začal vyrábět pilulky s bezpečně a účinně dávkovaným boraxem.

Během pěti let prodával 10000 balení boraxu měsíčně, bez reklamy, jenom díky šíření informace od úst k ústům. Že už to nebyl schopen dělat takhle po domácku, spojil se s farmaceutickou firmou, aby pilule dala na trh ona. To byla zásadní chyba. Poukázaly na to, že by borax konkuroval s podstatně dražšími přípravky a omezoval jejich příjem a hlavně profit. Protože měli své lidi na vládních zdravotních komisích, zařídili, aby Austrálie v roce 1981 vyhlásila boron a jeho sloučeniny za jed v jakékoliv koncentraci.  Rex Newnham dostal 1000 dolarů pokutu za prodej jedu, což efektivně zarazilo šíření léku na revma v Austrálii.

Následovně publikoval několik vědeckých papírů ohledně vztahu boraxu a revmatismu. Jedním z nich byla dvojnásobně slepá studie cca 1985, provedená v Královské Melbournské Nemocnici, která ukázala pozoruhodné zlepšení stavu u 70% pacientů, kteří studii dokončili.  Pouze 12% z kontrolní skupiny se také vylepšilo na placebu. Nebyly pozorovány žádné postranní nepříznivé účinky, zato někteří pacienti se pochlubili, že se jim zmenšily problémy se srdcem a že se cítí podstatně lépe a jsou méně unaveni.

Další léta zasvětil Rex Newnham předevší m výzkumu vztahu mezi obsahem bóru v půdě a revmatismem.  Například zjistil, že ostrovy produkující cukrovou třtinu mají velice málo bóru v půdě díky těžkému používání umělých hnojiv. Jamaika má nejnižší obsah a revmatismus postihuje kolem 70% populace. Poznamenal, že tam kulhá i většina psů. Další je Mauritius s nízkým obsahem bóru a 50% výskytem revmatismu. Denní příjem bóru je v těchto zemích méně než 1mg denně.  Za pozornost stojí i  rozdíl ve výskytu revmatismu mezi indickými a původními obyvateli Fidži. Zatímco u tamních Indů, kteří se živí převážně rýží pěstovanou na umělých hnojivech, je výskyt revmatismu kolem 40%, u původního obyvatelstva, které se žíví převážně škrobovinami zemních hlíz, pěstovaných přirozeně, je výskyt artritidy pouhých 10%.

Půdy USA, Anglie, Austrálie a Nového Zelandu všeobecně obsahují s bídou tolik bóru, aby do sebe její populace dostala alespoň 1-2mg denně, a artritidou trpí kolem 20% lidí. Na druhé straně Carnavon v západní Austrálii má vysoký obsah bóru v půdě a ve vodě, a artritida se vyskytuje u 1%.  Podobně je tomu v Nawgha Springs na Novém Zélandu s velmi vysokým obsahem boronu v léčebných lázeňských vodách, které léčí revmatismus. Ve skutečnosti všechny léčivé prameny na artritidu mají vysoký obsah bóru.  Jsou vysoké i v Israeli s výskytem revmatismu 0.5-1%.

Analýza kostí poukazuje na to, že revmatické klouby a blízké kosti měly pouze poloviční obsah bóru oproti zdravým. Stejně tak míza, vyživující kloubní chrupavku, má u revmatiků nedostatek bóru. Po dodávání se kosti mimořádně zpevní a ztvrdnou a chirurgové shledali, že jdou podstatně obtížněji řezat.  Při dodávání bóru se kosti hojí dvakrát rychleji než bez něj, jak u člověka, tak ve zvířatech. Koně a psi se zlomeninami nohou, dokonce i pánve, se kompletně uzdravují.   

Borax je účinný i u jiných forem artritidy, jako je mladistvá artróza a systemická lupénka. Například Dr. Newnham ošetřoval devíti měsíční děvče s mladistvou artritidou a vyléčil ji během dvou týdnů.  Píše, že se lidé zbaví problémů s bolestmi a otoky během jednoho až tří měsíců. Potom mohou omezit příjem na jednu až tři 3mg tablety denně, coby údržbu a prevenci .Také se vyjádřil, že pacienti často pocítí Hexheimerovy reakce a že toto je vždy dobrým znamením. Musí vydržet další dva až tři týdny než příznaky artritidy odezní.

Tento zajímavý výrok mne překvapil. U Hexheimerovy reakce jde o počáteční zhoršení příznaků. Běžně je to způsobeno uvolňováním jedů z rozpadající  se candidy a jiných mykoplasem do organismu. Jde o velice častý příznak antibiotických léčeb a borax je definitivně vyjimečně dobrý a silný proti-plísňový prostředek.  Co mne však překvapuje je, že k tomu dochází při již tak malých dávkách jako je 70-90mg boraxu. Stejně překvapujícím shledávám, že až 30% lidí s kostním revmatismem zažilo také zlepšení v případě revmatické horečky a že rozdíl mezi těmito dvěma formami je poněkud neurčitý.  Věřím tomu, že u dlouhodobých chronických a odolných případů by mohlo být ku prospěchu používat i další proti mikrobiální léčby. Pro další soudružné metody můžete nahlédnout do mého článku  Arthritis and Rheumatism nebo nahlédnout do mé knížečky OVERCOMING ARTHRITIS

Osteoporosa a sexuální hormony

Nedostatek bóru nesmírně zvyšuje vylučování vápníku a hořčíku močí. Doplněk boraxu snižuje vylučování těchto dvou minerálů až o 50%. Vzhledem k tomu, že většina této ztráty pochází z kostí a zubů, nedostatek boronu může být hlavní příčinou těchto ztrát a tím osteoporózy a kazivosti zubů.

Odhaduje se, že 55% Američanů přes 50 let věku trpí osteoporózou a že kolem 80% z toho jsou ženy. Celosvětově trpí touto nemocí třetina žen a dvanáctina mužů a je příčinou miliónů zlomenin každým rokem. Krysy s vyvolanou osteoporozou byly krmeny přídavkem bóru po 30 dní s tím výsledkem, že jejich kosti pak byly srovnatelné s kostmi zdravých krys kontrolní supiny a další kontrolní skupiny doplňované ostradiolem.

Tento blahodárný vliv boraxu na kosti lze přisoudit dvěma vzájemným jevům.  Vyšší obsah bóru v kostech je zpevňuje spolu s normalizací sexuálních hormonů, které stimulují růst nové kostní tkáně. Nízké hladiny estrogenu po přechodu jsou považovány za hlavní příčinu osteoporózy u žen. Úbytek testosterounu u mužů probíhá daleko pomaleji a to se nejspíše odráží i v rozdílu výskytu osteoporózy mezi pohlavími.

Nedávný výzkum zjistil, že dodávání bóru u žen po přechodu zdvojnásobí hladinu nejaktivnějšího krevního estrogenu, 17-beta oestradiolu, na úroveň dosaženou hormonálním léčením. Stejně tak se více než zdvounásobila hladina krevního testosteronu. Zatímco u hormonálních teapií dochází ke zvýšení rizika rakoviny prsů a dalších orgánů, není známo, že by k tomuto jevu docházelo u hormonů pocházejících z vlastní produkce těla, byť i podpořené dodáváním bóru.

Některé ženy trpí před-menstruálními potížemi díky vysokému estrogenu a nízkému progesteronu. Proto by se mohly obávat používat bór. Avšak, nenašel jsem žádné důkazy, že by bór navyšoval hladinu estrogenu nad normál. Bór může vyvažovat hladiny sexuálních hormonů podobně jako prášek z kořene Maca. Maca působí na podvěsek mozkový a nejen že zvyšuje, ale především vyrovnává  produkci sexuálních hormonů.   

Nedávná studie u mužů 29 – 50 let zjistila, že hladina volného testosteronu (té nejdůležitější formy) se zvýšila o třetinu denním doplňkem 100mg boraxu po dobu jednoho týdne. To je specielně zajímavé pro kulturisty.  

Výzkum působení bóru ukázal, že zvýšená hladina testosteronu nápomáhá ústupu nádorového růstu prostaty, snižování její zánětlivosti a snižovíní PSA markerů, oproti upřednostněným farmaceutickým a zdravotnickým metodám chemického a chirurgického “kastrování” mužů s rakovinou prostaty. Dále bylo zjištěno, že se významě zlepšila chápavost a paměť starších jedinců, možná právě díky vyrovnání hormonálních hladin a posílení buněčných stěn v mozku. (a možná taky odvápněním, včetně šišinky)

Byl jsem dotázán, jak je to s užíváním bóru u žen s estrogen sensitivní rakovinou prsů. Rakovina prsů je spojována se zavápňováním jejich tkání. Dle mého názoru je daleko důležitější normalizace hormonální produkce a vápníku s hořčíkem a tím buněčných stěn a funkcí, spíše než omezený a nejspíše chybný zdravotnický concept, specielně s tím, že věřím, že rakovina může obvykle být kontrolována dlouhodobou proti mikrobiální léčbou. Proto bych v takovém případě použil bór i Macu   

 

Plísně a Fluoridy

 

Tím, že je bór tak vynikajícím proti-plísňovým prostředkem, snad nepřekvapí, že je úspěšně používán při léčení candidy. Na fóru Earth Clinic nazvaném Borax Cures je o tom mnoho zajímavých informací. Do průměrné váhy (75kg) používají lidé 1/8 čajové lžičky a těžší lidé 1/4 na litr vody. Tu pak pijí během dne nějakých 4-5 dní v týdnu tak dlouho, dokud je potřeba.

Mnoho přispívajících napsalo, že je to buďto vyléčilo, nebo jim to značně pomohlo.

  1. a) “Mám také lupénku, takže bolesti kloubů mohou být lupénkovou artritidou, která se do nich pouští. Pomyslel jsem si po přečtení příspěvků o boraxu na tomto fóru, že bych to zkusil. Ach můj bože. Bolest v kolenou zmizela během jednoho dne! I má lupénka se jeví daleko lépe po dvou dnech pití ¼ lžičky boraxu v litru vody.
  2. b) Další o plísni na nohou. “Namočil si nohy a naplácal na ně hrst boraxu a vetřel ho do pokožky na nohou. Přestaly ho okamžitě svědit! Šokovalo ho to. Po několika týdnech jsem se ho zeptal, jak to má s atletickou nohou. Wow! Už se to nevrátilo! Ta věc to kompletně vyléčila!!!”  
  3. c) Další nadšené příspěvky byly o candidě vaginy. Borax se projevil jako efektivnější než jiné metody. Běžně si ženy zasunuly, až po dobu dvou týdnů, jednu kapsli s boraxem do vaginy před spaním. Borax také může být vmíchán do chladného, solidního kokosového oleje zformovaného a použitého jako čípek.

Nedávná vědecká práce potvrdila tato kladná pozorování s candidou vaginy. Kyselina boritá v dávce naplněné kapsle pracovala i v případech candidy a všech testovaných bakterií odolávajících drogám. Výplach nemusí být účinný díky přílišnému zředění u těchto odolných forem, ale borax by měl být dostatečný u běžné candidy díky své alkalinitě, oproti kyselině borité.

Za běžných zdravých podmínek v nás candida existuje jako neškodné oválné kvasinky. Avšak v momentě, kdy je něčím napadena, se řetězí nejdříve do podlouhlých buněk pseudohyphae a poté do dlouhých, silně patogenních a prorůstajících, dutých, plísňových vláken hyphae. Ty poškozují střevní stěnu a způsobují zánět a syndrom propustného střeva. Tyto buňky a vlákna lze pak najít i v krevním řečišti pacientů s rakovinou a autoimunními nemocemi.  Candida také dokáže tvořit odolné biofilmy. Tato studie poukazuje na to, že kyselina boritá a borax zabraňuje tvoření biofilmů a metamorfóze kvasinkové formy na plísňovou. V dalších článcích pokazuji na to, že tento patogenní process je běžně započat antibiotiky a že je prvotní příčinou většiny našich moderních onemocnění. Tento fakt činí z boraxu a kyseliny borité primární zdravotní nápravu. Nicméně tento článek poukazuje i na další důvody účinnosti, než abychom některý mohli zařadit na první místo.  

Vědecká Revue v 2011 shledala že: “Kyselina boritá je bezpečnou, altenativní a ekonomickou možností pro ženy s opakovanými a chronickými příznaky vaginální infekce v případě, že standartní metody se projeví jako neúčinné.”  Avšak vzhledem k tomu, že je tato metoda o tolik účinnější než všechny drogy, je otázkou, proč není kyselina boritá používána jako první výběr, nebo dokonce ještě účinnější borax.  

Další studie z Turecka poukazuje na ochranný efekt kyseliny borité na jídlo, které je znečištěno mykotoxiny, především plísňovými aflatoxiny. Mezi nimi Aflatoxin B1(AFB1) způsobuje rozsáhlé škody DNA a je nejsilnějším karcinogenem jaký byl kdy testován, zasahující především játra a plíce, který také způsobuje “vrozené” vady, imuno toxicitu a dokonce i úmrtnost jak chovné zvěře, tak lidí. Ošetření potravin kyselinou boritou potlačovalo tyto účinky a vedlo ke zvýšené odolnosti DNA kyslíkatým poškozením způsobených aflatoxiny. Silná protiplísňová aktivita bóru je samozřejmě důvod, proč byl bór používán v potravinářství jako konzervační činidlo. 

Borax, sdílejíci osud zdemonizování spolu s jódovou směsí Lugol, může být úspěšně použit při očistě organismu od akumulace fluoridů a jedovatých kovů. Fluoridy nejenže rozkládají kosti, ale také se zůčastňují zavápnění šišinky a způsobují hypoaktivitu štítné žlázy. Borax reaguje s fluoridy na sloučeniny, které tělo dokáže vylučovat močí.

Čínská studie použila borax u 31 pacientů s fluoridozovanou kostrou. Množství bylo postupně navyšováno od 300 do 1100mg denně během tří měsíců s tím, že každý měsíc byl dán týden bez bóru. Léčba byla úspěšná s 50 – 80% zlepšením stavu pacientů. 

Přispěvatelka na jednom fóru trpěla fibromyalgií/rosaceou (růže), chronickou únavou a TMJ (problém s čelistními klouby) už 10 let. Věřila tomu, že to bylo díky fluoridům. Použila 1/8 čajové lžičky (ČL) boraxu 1/8 ČL mořské soli na litr odchlorované vody a pila roztok 5 dní v týdnu. Během dvou týdnů se jí vyčistil obličej, zmizela zarudlost, srovnala se jí tělesná teplota, zvedla se jí energie a začala shazovat přebytečnou váhu.  Jedinným postraním účinkem bylo počáteční zhoršení růže.

Další příspěvek: “Před sedmi lety rakovina štítné žlázy, další rok adrenalinová únava a pak předčasná menopausa. Další rok kolaps dělohy a následná hysteroktomie. Další rok fibromyalgie a neuropatie. V časném dětství fluorovaná voda s fluoridovými tabletami. Na podzim 2008 jsem hleděla do očí kompletní neschopnosti.  Stěží jsem chodila, pro bolesti jsem nemohla spát a zvracela jsem deno denně. Poté, co jsem si početla o fluoridech, jsem porozuměla, kde hledat příčinu mých problémů. Začala jsem s boraxem 1/8 ČL denně v litru vody. Během 3 dnů mé příznaky téměř zmizely.”  

 

 

Metabolismus vápníku a hořčíku

 

Zhruba polovina hořčíku obsaženého v těle se nachází v kostech a druhá ve tkáních. Pouze jedno procento se nachází v krvi a ledviny se snaží krevní hladinu hořčíku udržovat, odstraňujíce přebytky.  

Na druhé straně je 99% vápníku v kostech a zbytek v mezibuněčné míze. Svaly se stahují s přístupem vápníku do buněk a uvolní se vypuzením vápníku z buněk, zatímco magnesium vstoupí (říká teorie). Tato pumpa vyžaduje hodně energie a pokud jí mají buňky málo, vápník se může v buňkách hromadit.  Nedostatek energie může mít příčinu v napadení candidou, špatném metabolizmu cukrů a tuků, různých dalších nedostatcích a akumulaci jedů a zplodin ve tkáních. 

To vede k pouze částečnému uvolnění svalstva, jeho ztuhlosti a ke křečím a ke špatné cirkulaci krve a mízy. Čím víc vápníku se přesunuje z kostí do měkkých tkání, tím jsou problémy horší. Nervové buňky také mohou akumulovat vápník, což vede ke špatnému přenosu nervových signálů. Dále zavápnění způsobuje oční katarakty, snižuje hormonální produkci se zavápněním žláz a i další tkáně jsou tím hendikepované. Přebytek vápníku zároveň způsobuje nedostatek hořčíku v buňkách. Hořčík je navíc potřebný k aktivaci nespočetného množství enzymů a jeho nedostatek způsobuje neefektivní produkci energie.

Další problém se zavápněním je poškozování buněčných stěn, což zaviňuje jejich špatnou průchodnost. Pokud zavápnění přeroste kritickou mez, buňka odumře. Zde můžeme vidět důležitost bóru coby regulátoru funkcí buněčné výměny, specielně vyrovnanost vápníku a hořčíku. S nedostatkem bóru nemůže hořčík dovnitř a vápník ven. Toto je stav stárnutí a nedostatek boronu k němu silně příspívá.  

Při dobrém zdraví a hlavně v mladém věku je poměr vápník- hořčík 1:2 normální a prospěšný v běžné zdravé dietě. S postupujícím věkem si však při nedostatku boronu pořídíme stav, kdy potřebujeme čím dál tím víc hořčíku a méně vápníku.

Aby byl boron plně efektivní při nápravě zvápenatělých tkání, je třeba doplňovat i spoustu hořčíku. Starším lidem doporučuji 400 – 600mg hořčíku během dne, spolu s boraxem. Nicméně ústní hořčík může  být omezen jeho projímavým účinkem a zde je možnost ho doplňovat přes pokožku při chronických kloubních onemocněních.  Pochybuji, že je vůbec třeba doplňovat vápník. Podle mého názoru mají postižení dostatek vápníku uskladněného v měkkých tkáních, kam nepatří. Dodávaný bór a hořčík by ho měly přesunout kam patří, tudíž do kostí. Považuji zdravotnickou zaujatost s vápníkem za předpis na urychlené stárnutí.

 

Co a kolik užívat

 

V některých zemích je borax ještě stále k dostání v sekcích pracích prášků. Neexistuje pro něj potravinový standart a ani není potřeba. Veškerý borax pochází z Kalifornie a Turecka a nezáleži na tom, jestli byl zabalen v Číně, nebo jinde.  Nálepka obvykle udává 99% čistotu, která je bezpečná a je legálním standartem pro zemědělské účely. Znečištění je povoleno do 1%. Kyselinu boritou, pokud ji lze koupit, můžeme použít zhruba ve dvou třetinovém množství oproti dávkování boraxu.

Nejdříve rozpusťte lehce vrchovatou lžičku boraxu (5-6g) v jednom litru čisté vody. Toto je váš koncentrovaný roztok, který držte z dosahu dětí.  Standartní dávka je 1 čajová lžička koncentrátu (5ml), která  obsahuje cca 25-30mg boraxu a dává kolem 3mg bóru. Berte jednu dávku s jídlem. Pokud se na to cítíte, vemte druhou později opět s jídlem. Pokud nemáte zdravotní problémy, berte to jako doplněk napořád.

Pokud problémy máte, například revmatismus, křeče a cukání svalů, ztuhlé svaly díky věku, jste v přechodu, nebo na podporu produkce pohlavních hormonů, navyšte užívání na tři a víc standartních dávek po dobu, dokud problém neodezní. Pak spadněte na udržovací užívání jedné až dvou dávek denně. 

V případě candidy a jiných plísňových a mykotických nákazách, stejně jako pro očistu organismu od fluoridů a nežádoucích kovů, použijte zhruba 1/8 čajové lžičky (500mg) boraxu rozpuštěného v litru vody a pijte během dne.  To platí pro podprůměrnou až průměrnou váhu. Jste-li nad průměrem, použijte 1/4 lžičky boraxu (1000mg) v litru vody .  Vždy začněte s nižšími dávkami a navyšujte až na požadované maximum.  Berte maximální dávku 5x týdně dokud ji potřebujete, nebo berte na střídačku nižší a maximální dávku.

Na vaginální infekci naplňte velkou želatinovou kapsli boraxem a aplikujte před spaním přímo do vaginy po dobu jednoho až dvou týdnů. Na plísně na nohou navlhčete nohy vodou a vetřete borax do pokožky.  Vyšší koncentrace boraxu chutnají po mýdle a je možné chuť potlačit ovocnými šťávami, kyselinou askorbovou, nebo octem. (nebo HCl).

V Evropě byly borax a kyselina boritá vyhlášeny za reproduktivní jedy a od 10. Prosince 2010 již nejsou běžně k dostání pro veřejnost v rámci EU. Současně je borax stále k dostání ve Švýcarsku, ale nelze ho exportovat do Německa . Malá množství (20 – 50G) mohou být k dostání v drogeriích jako jed na mravence a prodej je registrován.   

Bór v tabletách lze koupit po internetu, či v obchodech se zdravím, a běžně obsahují 3mg bóru. V některých státech EU, jako je Holandsko, mohou ještě obsahovat borax.  Zatímco jsou použitelné jako doplněk, nepovažuji je za účinné proti candidě a mykotickým nákazám. Většina vědeckých prací a osobních zkušeností s revmatismem, osteoporózou a problémy s hormonální produkcí, byla založena na boraxu, nebo kyselině borité. Není známo, zda jsou neionické formy bóru účinné.

 

Možné postraní účinky

 

Zatímco postranní účinky farmaceutických přípravků jsou povšechně negativní a často nebezpečné, u přírodních látek, jako je borax, většinou spíše způsobují celkově léčebné, dlouhodobé výsledky. Nejčastějším nepříjemným efektem je Hexheimerův efekt, spojený s odumíráním candidy.  Některé osobní zkušenosti posbírané z různých fór poukazují na možnost velice rychlých účinků během několika dní. Toto je vždy odpověď funkcí těla.  Vysoký obsah vápníku v měkkých tkáních je často příčinou bolestí, křečí a cukání (tetany) svalů. Bór, zvláště pak spolu s hořčíkem, dokáže velice rychle svaly uvolnit a problém odstranit.

Nicméně, při dlouhodobých chronických problémech se závažným zvápenatěním a velikým množstvím vápníku v měkkých tkáních nelze přemístit nadbytečný vápník v rámci těla v krátké době. To vede ke zvýšenému obsahu vápníku v nejvíce citlivých oblastech, zvláště v ramenou a kyčlích, a tento problém může přetrvávat po dost dlouhou dobu. To může být provázeno i dalšími křečemi a bolestí, problémem s cirkulací krve a plasmy a nervovými potížemi.  Nervové se projevují hlavně sníženou citlivostí v končetinách a mohou se projevovat i zvýšenou citlivosti pokožky kdekoliv po těle. Zvýšený transport fluoridů a vápníku může způsobit přechodné bolesti ledvin. Takovým reakcím nelze nijak zabránit, pokud směřujeme ke zlepšení zdraví.

Kdykoliv pocítíte takové příznaky, snižte, či přerušte dávkování, dokud potíže neodezní. Poté opět začněte od malých dávek k větším. Dále velice pomáhá zvýšit příjem vody, kyseliny askorbové nebo jiných přírodních kyselin, a fyzický pohyb.

 

Jedovatost

 

Vládní úřady se soustředí a vyhrožují vám jedovatostí bóru. Vy byste stejně tak mohli být ujištěni a konsternováni, pokud si přečtete co tytéž vlády hovoří o kuchyňské soli.

Akutní ústní jedovatost kuchyňské soli, LD 50, při které polovina testovaných zvířat umře, je 3000mg/kg u krys. Dlouhodobé účinky na lidi: Mutagenetický jed pro savčí somatické buňky. Nejnižší smrtelná ústní dávka zaznamenaná u člověka je 1000mg/kg. Způsobuje neblahé reproduktivní potíže u lidí (potraty) meziplacentární cestou, může způsobit otravu z těhotenství u citlivých žen. Může způsobit totéž u zvířat včetně porodních defektů kostry, pohlavního ústrojí, svalů a neblahé změny v lůně u matek.  Může mít neblahý vliv na DNA. Ve větším množství může dráždit trávící trakt, způsobit nevolnost a zvracení. Může neblaze ovlivnit smyslové vnímání, celkový metabolismus, srdeční a cévní systém, svaly a vyvolat křeče. Delší vystavení způsobuje dehydraci, ucpávání a otoky vnitřních orgánů a agonii.

Nyní se podívejme na borax a kyselini boritou:

Nízká ústní jedovatost. LD50 u krys 4500 – 6000mg/kg. Reproduktivní a vývojová jedovatost: Studie zvířat (krysa, pes, myš) při vysokém dávkování prokázaly vliv na plodnost a varlata. Studie s vlivem kyseliny borité (králík, krysa, myš) při vysokých dávkách vykazují vývojové vady plodu, včetně malé váhy a drobných kosterních změn. Použité dávky mnohonásobně převyšovaly cokoliv, čemu by mohl být běžně vystaven člověk. Nebyla zjištěna rakovinotvornost u myší. Nebyla zjištěna mutagenecita u velikých serií krátkodbých pokusů. Lidské epidemiologické studie nevykazují zvýšení onemocnění dýchacích cest, coby riziko v průmyslovém prostředí a při chronickém vystavení dělníků prachu obsahujícímu bór, a nemá vliv na plodnost. 

Zde si můžeme povšimnout, že kuchyňská sůl je téměř dvakrát jedovatější než borax, mění genetický kód a je mutagenická, zatímco borax je v tomto ohledu neškodný.  U batolat je nejvyšší riziko otravy požitím. Odhaduje se že 5-19 gramů boraxu může způsobit vážné zvracení, průjem, šok a smrt, ale smrtelné dávky nejsou v literatuře dokumentované.   Následující data pocházejí z dokumentace US EPA a centra pro kontrolu chorob.

Přehled 784 náhodných požití 10 – 84 gramů kyseliny borité nevykázalo žádná úmrtí.  88% případů nemělo žádné příznaky otravy. Nicméně zažívací, kardiovaskulární, jaterní a ledvinové  příznaky byly pozorovány, stejně jako efekt na centrální nervovou soustavu, podráždění pokožky a smrt byly pozorovány u některých dětí a dospělých osob, které byly vystaveny více než 84mg/kg váhy, což odpovídá vice než 40g na 60kg tělesné váhy.  Zvířecí studie prokázaly jedovatost na reproduktivní orgány jako nejvýznamnější. Vystavení psů, krys a myší vykázalo poškození varlat a spermií při dávkování 26mg/kg, což odpovídá 15g na 60kg.

Nejvíce byly ohroženy plody a ze studovaných zvířat byly nejcitlivější krysy. Jedna studie našla sníženou váhu plodu už při 13.7mg/kg denně podávaných během těhotenství. Neefektivní dávka byla stanovena na méně než 13.7mg/kg/den, což se rovná 5g na 60kg váhy.

Nicméně studie na krysách, která trvala 3 generace, neshledala žádnou reproduktivní jedovatost u rodičů a potomků při 30mg/kg/den! Při další podobné studii tří generací nebyl shledán žádný vliv při dávkování 17.5mg/kg/den, zatímco další testovaná dávka 58.5mg/kg/den způsobila neplodnost. Lze tedy předpokládat, že denní dávka 20g na 60kg váhy je bezpečná z hlediska reproduktivních orgánů, prohlášených za nejzranitelnější.  

Lidské studie možné asociace mezi snížením plodnosti a vysokými dávkami bóru ve vodě, půdě a prachu v Tureckých populacích, v důlních podmínkách a při průmyslové manipulaci, neshledaly žádnou souvislost. Jedna ze studií dokonce shledala zvýšenou plodnost u dělníků v boraxovém průmyslu ve srovnání s průměrnou americkou plodností.  

To vše je důležité vědět, protože právě jedovatost bóru vhledem k plodnosti je oficíální záminkou pro současné zdémonizování boraxu a kyseliny borité. Bezpečnostní list na kuchyňskou sůl citovaný výše se mimo jiné také zmiňuje: “zatímco chlorid sodný byl použit jako negativní kontrola v některých studiích plodnosti, byl také použit jako důkaz, že jakákoliv chemikáie podávaná v dostatečném množství za laboratorních podmínek způsobuje novorozenecké vady.“ Držte si to v povědomí při dalším čtení.  

 

Útok na borax

 

Revmatismem ve svých různých formách a jeho blízkým příbuzným, osteporozou, je postiženo kolem 30% lidí ve vyspělých zemích. Osteoporóza je zodpovědná za více dlouhodobé nemocniční péče, než kerákoliv jiná choroba, díky velikému mnoství zlomenin. Toto je hlavním zdrojem příjmů pro zdravotnicko-farmaceutický průmysl. Pokud by se rozšířilo povědomí o schopnostech bóru, tento zdroj příjmů by vyschnul a systém by se zhroutil. Jde o největší a nejvíce výdělečný podnik na světě a to nemůže být připuštěno.   

Když Dr. Newnham přišel na bórovou léčbu revmatismu, nebyla to pro farmaceutiký průmysl veliká potíž, protože informace se v té době šířila pomalu a byla lehce potlačitelná. S internetem se obrázek velice změnil. Většina fondů na výzkum pochází od farma průmyslu a nevypadlo z něj nic, co by duplikovalo vlastní studie Dr. Newnhama a zkušenosti s osteoporózou a dalšími problémy. Místo toho jdou fondy do patentovatelných bórových chemikálií s omezenými schopnostmi, jako je chemoterapie a dokonce do zdiskreditování boraxu a kyseliny borité. Zkumavková studie zjistila, že relativně malá dávka boraxu (4g) může poškodit bíle krvinky, stejně jako předešlé zkumavkové studie prokázaly jedovatost vitamínu C. Nejpozitivnější studie dnes přicházejí z Číny, Japonska a Turecka.  

Navíc, PubMed je veřejně fundovaný průzkumný ústav bio-zdravotních výzkumných publikací. Zatímco další publikace D. Newnhama a Zhou L.Y. jsou stále na jejich seznamu, dvě důležité publikace o účincích boraxu zmíněné dříve, papír o artritidě v Melbourne a o kosterní fluoritidě z Číny, již dnes jmenované nejsou, ačkoliv tam patří a definitivně na seznamu byly. Mám podezření, že byly záměrně odstraněny, aby nemohly být citované v dalším výzkumu.  

Navrch dochází k falešnému veřejnému démonizování boraxu pro jeho “neblahý vliv na reprodukci” a novorozeneckou jedovatost. Například jsem nedávno četl článek od “uznávaného vědce” a člena prý “zeleného spolku životního prostředí”.  V něm mu přišlo nebezpečí boraxu natolik děsivé a bylo natolik přehnané, že většina jeho poznámek mi otevřela oči. ” Děkuju pěkně. Netušil jsem, jak je borax jedovatý, a v životě ho již nepoužiju ani při praní, nebo na vyčištění záchodové mísy.”  

Naprosto očividně jde o politickou kampaň, aby byli lidé šťastní, že je vláda ochránila od tak strašného nebezpečí tím, že ilegalizuje borax. Nyní už se vyskytují i zaběhnuté prostředky na praní, které bývaly borax, pod stejnými jmény, ale bez boraxu. EU se postarala o početí této kampaně. V Červnu 2010 byly borax a kyselina boritá překlasifikovány do reprotoxické kategorie2, což naznačuje, že mohou být škodlivé reproduktivním orgánům a reprodukci jako takové ve vysokých dávkách, a na balení musí být pirátský znak. (Jak výmluvné) Tato iniciativa je součástí světově harmonizovaného systému klasifikací a označení, který má být zaveden všude po světě, jak jen to nejrychleji půjde.   

Evropská Chemická Agentura zdůvonila toto překlasifikování boraxu takto: “Přístupná data neindikují podstatné rozdíly mezi snášenlivostí laboratorních zvířat a lidí. Proto je nutno usuzovat, že vlivy na zvířata se mohou projevit i u lidí. Jelikož data o lidských reakcích nejsou dostatečná k demonstraci neškodnosti anorganických borátů na plodnost, 17.5mg bóru/kg/den bylo použito jako NOAEL (bez projevů) pro mužskou a ženskou plodnost. U krys se snížení váhy plodu projevilo při 123.7mg/kg/den a bezpečný limit byl ustanoven na 9.6mg/kg/den.”    

Co ve skutečnosti říkají je: “Zatímco nemáme lidská data, zvířecí studie poukazují na to, že  pro reproduktivní funkce dospělého člověka je denní dávka dvou čajových lžiček bezpečná. Ale abychom si byli naprostro jisti, že se nikomu nic nestane, zakážeme borax a kyselinu boritou totálně. Co je důležité je fakt, že tento zákaz  se nevztahuje jen na již zakázané bórové doplňky a přísady potravin. Jde o zákaz i ve fromě pracích a čistících prostředků, jedů na mravence atd. Protože borax nelze lehce ani vdechnout, ani snadno neproniká pokožkou, je dost těžké vidět, jak by se dostal těmito cestami do těla při běžném používání. Pokud by stejný přístup platil pro všechny chemikálie, žádná by na trhu nezbyla.  

Rozhodnutí bylo založeno na klíčové studii publikované roku 1972. Proč byla vykopány nyní, o 40 let později, a použita pro zdůvodnění zákazu Boraxu a kyseliny borité, když nikomu nevadila 40 let? Nedává to žádný vědecký smysl specielně s ohledem na to, že nástupce boraxu, sodium percarbonate, je zhruba 3x jedovatější, animal LD50 1034 – 2002mg/kg/den. I obyčejná jedlá soda, sodium bicarbonate, je při LD50 3360mg/kg/den dvakrát jedovatější než borax. Žádná z těchto chemikálií nebyla testována ohledně vlivu na plodnost.

Totéž lze aplikovat na prací prášky. Výrok o nich zní, že nelze očekávat jakoukoliv jedovatost pokud jsou správně použity pro svůj účel a že vliv na reprodukci nebyl testován. Složky v těchto produktech jsou jedovatější než borax a kyselina boritá. Tak proč nemůžou být povoleny na tyto účely? A jak je to s chemikáliemi jako je sodný louh a kyselina chlorovodíková. Jak to, že jsou nadále v prodeji?

Bez ohledu na nedostatek jakéhokoliv veděckého opodstatnění byla postavena hráz pro borax a kyselinu boritou, aby byly odstraněny ze světového trhu, dostupného běžným lidem, prakticky bez upozornění. I méně efektivní  bórové tablety dnes spadly pod kontrolu farmaceutického průmyslu a jejich distribuce může být dále kdykoliv omezena a zastavena pod regulemi Codex Alimentarius. Tímto farmaceutický průmysl úspěšně a bezpečně odstranil jakoukoliv potenciální hrozbu svým opulentním výdělkům. 

Zde už nejde ani o léčení artritidy, ale o nezbytný prvek, který je nám odepírán ať již v potravě, nebo jako doplněk nedostatčné diety, který potřebujeme pro zdravý vývoj a zachování zdraví, proti degeneraci, alergiím, zánětům a infekcím. Všechny tyto faktory si vyžadují pozornost a musí být adresovány. Pro další informaci se podívejte na    Arthritis and Rheumatism a na Overcoming Arthritis.

Poznámka překladatele

 

Další dohledání informací activity bóru poukázalo na schopnost boraxu a kyseliny bórité narušovat v dostatečných dávkách produkci chitinových struktur u plísní, červů, larev a hmyzu.  

Ačkoliv vědci nachází předprodukty chitin (bílkoviné stavební složky chitinů), tkzv. chitinázy i v lidském organismu, včetně krve, nejsou schopni se v literatuře, týkající se bóru, rozhodnout, jestli jsou součástí lidkého metabolismu a tělem tvořeny, nebo ne. Vzhledem k tomu, že dnešní průměrný člověk je obětí alespoň některých těchto patologií, lze se dovtípit, že se v člověku a savcích spíše berou od nevítaných hostů. Nicméně, chitinázy také přichází docela štědře do našeho organismu s potravou, včetně čerstvé zeleniny a ovoce, takže o vnější zdroje chitináz v lidském těle není nouze.

V každém případě, borax, či spíše kyselina boritá, napadá celou škálu kvasinek, plísní a parasitů včetně červů a hmyzu tím, že u nich znemožňuje správné dělení buněk. Způsobuje strukturální nedostatečnosti jejich buněčných obalů, což se týká i parasitických zapouzdření (zacystování), zabraňuje řetězení jednobuněčných organismů do plísňových vláken a biofilmů, tříští a deformuje vývoj životně důležitých struktur u červů a larev, specielně tvrdch částí ústních otvorů a chitinových vnějších koster hmyzu (krovky, nohy, sosáky atd.). Přitom nemá viditelný vliv na vývoj savců, kteří podle vědců chitinázy k ničemu nevyužívají, což naznačuje, že ji ani sami neprodukují. Ve skutečnosti jsou mnohá proti plísňová farmaceutika založena přesně na látkách, které narušují tvorbu chitinu. V těchto odborných publikacích vědci jednoznačně tvrdí, že tato farmaceutika se lidkého organism netýkají právě pro to, že lidské tělo a těla savců vůbec chitin nemetabolizují. Nicméně všechny mají neblahé postranní účinky, na rozdíl od bóru, o cenách nemluvě. Odborný výzkum také dospěl k závěru, že kyselina boritá za spolupráce halogenových kyselin, a to především kyselin chloru, chitin rozpouští alespoň ve zkumavce.

Informací se lze dopátrat na internetu i v češtině, ale je třeba se pídit spoustou zdánlivě nesouvisejících zdrojů, včetně kazivosti dřeva. Klíčová slova jsou: “kyselina boritá” chitin. Ani anglické zdroje neuvádím. Čtení odborných publikací je velice duchamorná záležitost i pro dobře anglící a opět je třeba se pídit v mnoha zdrojích informací a poskládat si je. Zdroje jsou však opět snadno dohledatelné pod klíčovými slovy: boric chitin, a definitvně bohatší na vědecky fundované informace.

 

Na závěr bych uvedl i mé nesmírné překvapení, když jsem se dozvěděl od uživatelů, že užívání boraxu snižuje hladinu cukru u diabetiků.

 

Zdroj: http://www.health-science-spirit.com/borax.htm
do češtiny přeložil Slávek D. Křepelka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..