Publikováno Napsat komentář

Jaspis

Barva: Červený, hnědý, žlutý, zelený, modrý, fialový

Vzhled: Matný se vzorem. Často omletý vodou, nebo jinak vyhlazený

Vlastnosti: Jaspis proslul jako „nejlepší živitel”. Nabízí oporu a pomoc ve stresu, přináší klid a uvědomění celku. Používá se při léčbě, sjednocuje všechny aspekty života. Srovnává čakry a lze jej použít k jejich správnému nastavení. Každá barva jaspisu přísluší jedné čakře. Tento kámen pomáhá při šamanských cestách a vybavování snů. Zajišťuje ochranu a uzemňuje energie těla. Pohlcuje negativní energii a současně pročišťuje a uvádí do rovnováhy čakry a auru. Jaspis udržuje vyvážený poměr mezi složkami jin a jang a současně zajišťuje rovnováhu duševní, citové a tělesné roviny s éterickou říší.

 

V duševním životě přináší jaspis svému nositeli odhodlání k naplnění všech záměrů. Dodává odvahu pronikat důrazně ke kořeni problému. Současně podněcuje čestné chování k sobě samému. Nabízí pomoc během konfliktů, k nimž v životě nezbytně dochází.

V duševní rovině napomáhá jaspis při rychlém uvažování. Zvyšuje organizační schopnosti a schopnost posuzovat věci jako celek. Povzbuzuje rozvoj představivosti a proměnu myšlenek v činy.

Na fyzické rovině prodlužuje sexuální rozkoš. Přináší pomoc během dlouhodobých nemocí nebo hospitalizace a dodává tělu energii.

Léčebné využití: Jaspis podporuje oběhový systém, trávení a funkci pohlavních orgánů. Udržuje rovnováhu minerálních látek v těle. Zvlášť dobře účinkuje jako drahokamový elixír, neboť v takové podobě nevyvolává příliš velké tělesné podráždění.

Umístění: Podle potřeby v kontaktu s kůží. Zvláštní umístění jaspisu jednotlivých barev uvádíme v následujících odstavcích. Je třeba jej používat dlouhodobě, neboť jaspis funguje pomalu. Pokud položíte velký kus dekorativně působícího hnědého jaspisu do místnosti, bude v ní pohlcovat negativní energii.

Zvláštní barvy a tvary

Kromě společných druhových vlastností dodávají následující barvy jaspisu tyto rysy:

Modrý jaspis vás spojí s duchovním světem. Podporuje činnost krční čakry vyvažuje energii jin a jang a udržuje rovnováhu aury. Tento kámen dokáže dodávat energii během léčby degenerativních chorob, vyrovnává nedostatek minerálů. Umístění: pro astrální cesty lze položit na pupeční a srdeční čakru.

Hnědý jaspis /včetně obrazového jaspisu/ je spojen se zemí a rozvíjí ekologické vědomí. Výsledkem je, že přináší stabilitu a vyrovnanost. Mimořádně dobře funguje při odstraňování geopatogenních zón či stresu vyvolaného znečištěním životního prostředí. Umožňuje hlubokou meditaci, soustředění i návraty do minulých životů. Dokáže odhalit karmické příčiny současných událostí. Jedná se o kámen, jenž zlepšuje noční vidění, podněcuje k astrálním cestám a rozvíjí činnost zemské čakry. Stimuluje činnost imunitního systému, odstraňuje z těla nečistoty a jedy a současně povzbuzuje činnost čisticích orgánů. Léčí kůži. Hnědý jaspis dodává sílu při rozhodnutí skoncovat s kouřením.

Umístění: na čelo nebo kamkoli jinam podle potřeby.

Zelený jaspis
léčí a odhaluje nerovnováhu. Uvádí do rovnováhy ty části života, které by mohly škodit druhým. Podněcuje činnost srdeční čakry. Zelený jaspis hojí poškození kůže a zastavuje krvácení. Léčí nemoci horní poloviny těla, zažívacího traktu a orgánů, které zbavují tělo škodlivých látek. Odstraňuje z těla toxiny a hojí záněty.

Fialový jaspis podněcuje činnost korunní čakry. Odstraňuje protiklady.
Umístění: temeno.

Červený jaspis /včetně brekciového jaspisu/ dodává jemné podněty. Uzemňuje energii a napravuje nepříznivou situaci. Červený jaspis vynáší  na světlo problémy ještě dřív, než se příliš rozrostou, a nabízí vhled do těch nejobtížnějších situací. Představuje ideální „korálek nářků”, který dokáže uklidnit rozbouřené city, pokud si s ním pohráváme. Vsuneme-li jaspis pod polštář, pomáhá rozpomenout se na obsah snů. Červený jaspis podněcuje činnost základní čakry a účastní se při znovuzrození. Čistí a stabilizuje auru a posiluje hranice osobnosti. Jedná se o kámen, který přináší zdraví a sílu a odstraňuje jedovaté látky z oběhového systému, krve a jater. Odstraňuje rovněž zablokování v játrech a cévách.
Umístění: na základní čakru nebo podle potřeby.

Žlutý jaspis nabízí ochranu během duchovní práce a běžného fyzického cestování. Přivádí pozitivní energii, umožňuje lidem cítit se lépe a dodává energii systému žláz s vnitřní sekrecí. Žlutý jaspis podněcuje činnost čakry solar plexu. Odstraňuje z těla jedovaté látky. Léčí trávení a žaludek.
Umístění: na čelo, tváře, krk, zápěstí nebo místa postižená nemocí či bolestí.

Černý jaspis /basanit/ slouží jako kámen k věštění. Dokáže vás uvést do hlubokého stavu změněného vědomí a přináší prorocké sny a vize.

 

Australský jaspis /mookait/ přináší vyrovnanost mezi vnitřními a vnějšími zážitky. Má v sobě jak touhu po nových experimentech, tak i hluboký klid, jenž pomáhá čelit jejich důsledkům. Přizpůsobivý australský jaspis přenáší tuto vlastnost i na člověka. Ukazuje všechny možnosti a pomáhá při výběru té jediné správné. Mookait dokáže stabilizovat tělo po fyzické stránce: upevňuje imunitní systém, léčí zranění a čistí krev.
Obrazový jaspis
/viz hnědý jaspis/ bývá někdy označován za “Matku Zemi hovořící ke svým dětem”. Nese v sobě poselství, jež vypráví prostřednictvím obrázků z minulosti – srozumitelně  ovšem pouze těm kdo je dokážou dešifrovat. Vynáší na hladinu skrytý pocit viny, závist, nenávist a lásku; vše, co zůstává za normálních okolností potlačeno, lhostejno, zda to pochází ze současného nebo minulého života. Jakmile se podaří odhalit cokoli, co nás utlačuje, lze na to
pohlížet jako na poučení pro další cestu vpřed. Tento kámen v sobě nese smysl pro správné proporce a harmonii. Obrazový jaspis přináší klid a odstraňuje strach. Podněcuje činnost imunitního systému a čistí ledviny.

Prstencový jaspis napomáhá při službě druhým a přijímání odpovědnosti. Současně posiluje trpělivost. Okrouhlé značky v podobě prstenců na jeho povrchu rezonují s cyklickým dýcháním, kterému kámen napomáhá. Odstraňuje z těla jedovaté látky způsobující nepříjemný tělesný pach.

Jaspis s královskou chocholkou otevírá korunní čakru a slaďuje duchovní energii s úkoly, které před námi stojí. Tento kámen potlačuje protiklady a podporuje uchování vlastní důstojnosti. Přináší citovou a duševní stabilitu.

Brekciový jaspis /jaspis žilkovaný hematitem/ skvěle pomáhá zůstat nohama pevně na zemi a uchovat si citovou stabilitu. Odvádí z hlavy nadbytečnou energii, a přináší tak duševní jas.

Složený kámen
Tygří železo
je kámen složený z jaspisu, hematitu a tygřího oka. Přináší vitalitu a pomáhá zvládnout změny tím, že ve chvíli hrozícího nebezpečí dokáže nabídnout útočiště. Mimořádně prospěšný je každému, kdo je vyčerpaný – jakýmkoli způsobem – zejména pak těm, kdo strádají citovým či duševním vyhořením nebo napětím v rodině. Nabízí možnost dosáhnout změny, neboť otevírá prostor k rozjímání o tom, co je třeba udělat, a současně dodává energii k potřebnému činu. Řešení nabízená tygřím železem mají zpravidla pragmatický charakter a bývají jednoduchá. Tygří železo je kámen podněcující tvůrčí a umělecké schopnosti a probouzející k životu dosud ukrytá nadání. Tygří železo má vliv na krev, v níž udržuje rovnováhu mezi červenými a bílými krvinkami a odvádí z ní jedovaté látky. Blahodárně působí na kyčle, dolní končetiny a chodidla. Posiluje svaly. Pomáhá pří ukládání vitaminů B a produkuje přírodní steroidy. Noste v kontaktu s kůží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..