Publikováno Napsat komentář

Damanhur. Co ukrývá tajemný podzemní chrám a takzvané sídliště budoucnosti?

Na magickém místě nedaleko Turína aktivně žije tajemné společenství 600 lidí. Součástí komplexu je i rozsáhlý podzemní Chrám lidstva, jehož krása bere dech a jenž tvoří jádro takzvaného sídliště budoucnosti.

Oficiálním názvem společnosti, která toto místo obývá, je Federace Damanhur. Dalo by se říct, že se jedná o skutečný stát ve státě. Damanhur má například vlastní jazyk, měnu („credito”), školy, kulturní instituce i policii. Členové společenství bývají často označováni za pohanskou sektu, zvláště odmítavý postoj k nim zaujímá italská katolická církev.

Sami obyvatelé se považují za jakousi novou společnost, zabývají se například ekologií, esoterikou nebo hospodářsko-sociálními vztahy a tvrdí, že jednou jejich poznatky mohou znamenat velký přínos pro celé lidstvo.

Tvůrci Damanhuru jsou přesvědčení, že dobře můžou fungovat pouze malá společenství, proto se obyvatelé tohoto místa sdružují v různých podskupinách podle toho, čemu se zrovna věnují.

Damanhur založil v roce 1975 filozof, léčitel a malíř Alberto Airaudi (1950–2013). Na začátku Alberto spolupracoval pouze s malou skupinou přátel, ale postupně se k nim začali přidávat další lidé. Stavba podzemního chrámu byla až do roku 1993 v úplné tajnosti, protože italské zákony by nic takového pravděpodobně ani neumožnily. Nakonec byl v roce 1996 projekt pod podmínkou zpřístupnění chrámu veřejnosti uznán italským parlamentem jako legální.

Foto ecohabitar.org

V současnosti je Damanhur otevřený pro turisty z celého světa a nabízí různé služby. Návštěvníci se zde mohou například na několik dní ubytovat a zúčastnit se meditačních kurzů nebo si třeba jen prohlédnout nádherné komnaty podzemního chrámu.

Samotný název Damanhur, který v překladu znamená Město světla, je odvozen od antického názvu dávného egyptského města, kde mělo být centrum egyptského vědění. Nejzajímavější částí komplexu je nepochybně podzemní Chrám lidstva. Nachází se zde celkem 6 hlavních hal, přičemž každá je zasvěcena jiným bohům či přírodním elementům. Tomu odpovídá i impozantní výzdoba.

Můžeme zde najít například halu země, vody, světla nebo tajemný labyrint. Síně jsou obrovské a člověk si může jen těžko představit, jaké množství finančních prostředků bylo potřeba na takovou stavbu.

Foto ecohabitar.org

Damanhur má sice značné příjmy z vyvážených uměleckých děl, šperků, keramiky a v neposlední řadě turistiky (vstupné do chrámu pro dospělého člověka činí 66 eur), až do roku 1993 však nad jeho financováním stojí otazník.

Zakladatelé uvádějí, že nejdříve čerpali z vlastních úspor a postupně se k nim přidávali další lidé. To, že byla takováto stavba mohla být financována pouze z osobních úspor několika lidí, přirozeně vzbuzuje pochybnosti, ale financování je jen jednou z mnoha záhad.

Největší tajemství tkví v tom, co všechno se v Damanhuru vlastně děje. Sami obyvatelé ho považují za jakousi laboratoř budoucnosti. Uvádějí, že našli způsob jak cestovat v čase do minulosti a že disponují nepředstavitelnými znalostmi. Místo je podle zakladatele Alberta Auradiho významné samo o sobě. Má zde docházet k propojení jakýchsi energetických proudů, a to je zásadní pro všechny výzkumy, rituály a meditace, které v Damanhuru členové společenství provádějí.

Lidé zde žijí v úzkém spojení s přírodou, mají posvátný les a vybírají si nová jména podle zvířat. Má se zde nacházet i alchymistická laboratoř a další neskutečné věci, kterým člověk může a nemusí věřit.

Pravdou však zůstává, že se zakladatelům Damanhuru podařilo vytvořit novou realitu. Prostor, ve kterém lidská společnost funguje naprosto odlišným způsobem od ostatních lidí kdekoliv jinde na světě. Už jen svým vzhledem je Damanhur fascinující, a kdyby jeho existenci nedokládalo množství fotografií a videí, zůstal by pravděpodobně čímsi, čemu by nikdo neuvěřil. Proč by se tedy na takovém místě nemohly dít neuvěřitelné věci?

ZDROJ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..