Posted on Napsat komentář

Sluneční kotouč

Podrobněji se tímto zabývají, jak jinak, různá náboženství, alchymie a magie, kdy se většinou hovoří o čtyřech živlech a případně ještě o pátém elementu. Ony dvě energie bývají nazývány také různě, třeba elektrická-magnetická, sluneční-měsíční, mužská-ženská, Jang-Jin nebo vyzařující-pohlcující. 


Budeme pochopitelně usilovat o co nejjednodušší a tudíž i co nejpravděpodobnější princip, který by ovšem odpovídal všem známým kritériím. 
Výbornou nápovědou je jeden z nejstarších symbolů, kterým je takzvaný sluneční kříž, což je prostý kruh rozdělený křížem na čtvrtiny. Běžně se má za to, že kruh znázorňuje sluneční kotouč a kříž že znázorňuje čtyři roční období nebo rovnodennosti a slunovraty – to považuji za „veřejný“ význam tohoto znamení. Tím „tajným“ a skutečným je poznání, že každý živel/element je tvořen čtyřmi čtvrtinami. 

Jestliže jsou všechny čtyři čtvrtiny Jangové jedná se o živel/element Oheň, který se projevuje jako pevný či silný Jang. 

Pokud jsou všechny čtyři čtvrtiny Jinové, jedná se o živel/element Voda, který se projevuje jako pevný či silný Jin. 
U těchto dvou „čistých“ živlů/elementů se jejich čtvrcení nijak neprojevuje, protože se skládají pouze z jedné jediné síly. 

Tři čtvrtiny Jangové a jedna čtvrtina Jinová dává dohromady živel/element Vzduch, který se navenek projevuje jako pouze poloviční Jang díky tomu že jedna Jangová čtvrtina je navenek eliminována čtvrtinou Jinovou – hovoří se tak o Jangu „slabém“ nebo „proměnném“ proto, že vůči pevnému Jangu se chová jako Jin a vůči silnému Jinu jako Jang. 

Tři čtvrtiny Jinové a jedna Jangová dávají dohromady živel/element Země, který se jako Jin „slabý“ či „proměnný“ také chová „obojetně“, tedy vůči Jinu jako Jang a vůči Jangu jako Jin. 

Dvě čtvrtiny Jangové a dvě Jinové dávají dohromady živel/element Éter, o kterém zasvěcenci mluví jako o pátém elementu, který ovládá čtyři základní živly a navenek se energeticky nijak neprojevuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..