Publikováno Napsat komentář

Záhadné hvězdicovité věže v Himálaji: jejich původ a smysl je stále nejasný

K záhadným stavbám na území dnešní Číny bezpochyby patří věže ve tvaru hvězd. O tom, kdo a proč je na himálajských svazích postavil, místní nic neví, a ani v historických dokumentech nelze o tom nic dohledat. Rovněž jejich stáří je diskutabilní. A aby toho nebylo málo, říká se, že na rozdíl od jiných staveb dokázaly tyto věže odolat zemětřesení!

Francouzka Martine “Frederique” Darragonová se v roce 1998 vypravila do západní Číny a Tibetu původně se záměrem pátrat po ohroženém sněžném leopardovi, místo toho ji však zaujal jiný nepolapitelný fenomén: kamenné věže ve tvaru hvězd rozeseté v podhůří Himálaje. Když se místních ptala, kdo, kdy a proč je postavil, nikdo z nich jí nebyl schopen odpovědět. Z ženy, která vystudovala ekonomii, se rázem stala amatérská archeoložka, která se rozhodla přijít záhadě na kloub.

Martine

Martine “Frederique” Darragonová při návštěvě Tibetu (vpravo).

Navštívila téměř dvě stovky podobných věží v Tibetu a čínské provincii Sečuan. Šplhala na ně, fotila je, měřila (některé jsou více než 60 metrů vysoké) a z dřevěných trámů odebrala vzorky, které poslala do Miami k radiokarbonovému datování. Ukázalo se, že věže byly postaveny asi před 500 až 1800 lety. Co je však zvláštní, že do doby, než je Darragonová objevila, svět jako kdyby o nich nevěděl, byť jsou vidět na míle daleko a tamní kraj je protkán obchodními stezkami a nyní i silnicemi. Místní mniši o nich nenašli žádnou zmínku ve starých klášterních dokumentech a velmi málo, ne-li vůbec, se o nich zmiňují čínské letopisy a kroniky, jakož i deníky západních cestovatelů, kteří v 19. století navštívili region.

To, že místní o původu věží nic neví, si Darragonová vysvětluje tím, že před tisíci lety zde žily v izolovanosti horské kmeny, které se stěží dokázaly mezi sebou domluvit. „Lidé z jednoho údolí nerozuměli tomu, co se říká v tom druhém údolí,“ poznamenala. Proto ji napadá, že vědomosti o věžích se dříve předávaly ústně z generaci na generaci v nějakém dialektu, který později zanikl.

Tajemné tibetské věže v Himálaji

Tajemné tibetské věže v Himálaji

Co však Darragonovou nejvíce zaujalo, je hvězdicovitý tvar věží, který však zespodu není vidět. Některé mají osm cípů, jiné dvanáct. V obou případech jde o velmi vzácný stavební prvek. Proč si jej dávní stavitelé zvolili, je záhadou. Podle Darragonové mohly být věže díky svému tvaru odolnější vůči otřesům půdy„Všichni lidé, se kterými jsem ve vesnicích mluvila, mi řekli, že tyto věže odolávají zemětřesení,“ uvedla archeoložka.

Otázkou zůstává, proč se vlastně tyto věže stavěly? Existuje samozřejmě celá řada teorií. Tak například se soudí, že vzhledem k tomu, že většinou stály v bohatších vesnicích, bylo jejich hlavní funkcí demonstrovat rodovou prestiž. Jiní si myslí, že šlo o strážní věže nebo pevnosti, tedy že byly postaveny na obranu. Erich Mortensen z Taiwanské univerzity se domnívá, že sloužily jako signální věže k předávání vojenských signálů na velké vzdálenosti, neboť jsou navzájem viditelné.

Tajemné tibetské věže

Tajemné tibetské věže

Existují však názory, že původně tyto věže hrály náboženskou roli a že mohly reprezentovat božský provaz zvaný „dmu“, jenž podle tibetských mýtů spojoval nebe se zemí. Ufologové v nich zase rádi vidí symbol mimozemských návštěv ve starověku. Tibet je totiž plný starodávných bájí s příběhy o létajících strojích a mimozemských bytostech. Tak například dva nejvýznamnější spisy tibetského budhismu, knihy Kanjur a Tanjur, vyprávějí to tom, jak bohové pravidelně navštěvovali zemi v průhledných létajících koulích nebo takzvaných „perlách z vesmíru“. Také další starobylý text, královská kronika Rgyal-rabs, je bohatý na podobné informace, podporující teorie o starověkých astronautech. Krom toho zaznamenává genealogii starých tibetských vládců a uvádí 27 legendárních králů. Sedm z nich prý sestoupilo z nebeské sféry na Zemi a prošlo několika vrstvami atmosféry po nebeském žebříku nebo nebeské šňůře. Tito králové, jimž se také říkalo bohové světla, po naplnění své mise mezi Tibeťany znovu vystoupali po tomtéž provaze do nebe.  

zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..