Publikováno Napsat komentář

Klíč k výrobě ámrty – sómy

Tajemný nektar nesmrtelnosti

V jógických knihách se nektar chválí jako zřídlo věčného mládí a zdraví. Zmínky o něm jsou většinou kusé a nejasné. Nejpodrobněji o něm píše svámí Mahéšvaránanda v knize „Skryté síly v člověku“. Co o něm tvrdí?

Nektar je hormon, který má na tělo omlazující a uzdravující účinky. Produkuje jej bindu čakra, která se nachází na temeni hlavy, kde se vlasy stáčejí do kolečka ve tvaru víru. U normálního člověka je nektar pohlcován ohněm třetí čakry a proto nepůsobí.

Aby mohl působit, je nutné:

1) Otevřít bindu čakru tím, že se na ni soustřeďujeme.

2) Zabránit znehodnocování nektaru v 3. čakře pomocí jógických technik.

To se dosahuje pomocí 5. čakry, která nektar zadržuje a rozvádí pak do těla jako lék. K tomu se používá džálandhara a khéčari mudra. Ty mají způsobit, že se nektar dostane na jazyk a odtud je udanou rozváděn do celého těla.

Džálandhara se provádí přitisknutím brady na prsa. Jako khéčari mudra postačí otočení jazyka na horní patro úst a jeho přitlačení na ně. Nařezávat a polykat jazyk není nutné.

Uvedené informace se nacházejí v citované knize, kapitole „Amrta“ (nektar), str. 145, Bindu čakra, str. 173, a na str. 101. jsou v nich obsaženy i návody, jak bindu čakru aktivovat a tím i podnítit vytváření nektaru.

O působení nektaru se říká: „Uvádí do souladu všechny čakry. Strach, smutek, hněv, zášť a další pocity, jež nás uvalují do nemocí, se rozptylují“. Nektar působí i příznivě na tělo. Vyspělým jogínům nektar nahrazuje hmotnou potravu.

Osobně jsem se v praxi přímo na vytváření nektaru nezaměřoval, a proto s ním nemám vlastní zkušenosti. Jak si vzpomínám, charakteristickou chuť, která se připisuje nektaru v ústech, jsem občas cítil, ale nijak jsem ji nezařazoval.

Co mně hlavně bylo nejasné, je podstata nektaru. O ní se nám nic nepraví. Nedávno v rámci psaní o vnitřní pránájámě jsem si na nektar opět vzpomněl a začal se vyptávat na něj přátel. Jen někteří o něm něco věděli, ale většinou mluvili pouze o jeho pociťování v ústech.

1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..