Publikováno Napsat komentář

Pokrmy bohů a jejich nadpřirozené schopnosti

Dávné legendy zmiňují nejen hrdinské skutky, ale také pokrmy a nápoje, jež užívali bohové. Od božského nektaru z řecké mytologie po Amritu, zmiňovanou v indických Védách, měly tyto pokrmy a nápoje nadpřirozené schopnosti a vlastnosti.

Nektar

Nektar bohů byl božský nápoj, který mohl být používán také jako mast. Obnovoval zdraví a krásu každého, kdo jej použil. Bohyně Afrodita údajně používala Nektar jako parfém, zatímco Apollón jej používal pro balzamování mrtvých těl, protože nektar dokázal okamžitě a na neurčito zastavit rozklad tkání.

 

Ambrózie

Ambrózie byla nejcennějším a také nejchutnějším pokrmem řeckých bohů. Když božská bytost jedla ambrózii, její kůže byla vyčištěna od všech nedokonalostí, díky čemuž tato bytost vypadala mladší a žádanější. Někteří učenci si myslí, že Nektar i Ambrózie byly nějakou formou medu připravovanou ke konzumaci různými způsoby. Ambrózie měla také antiseptické účinky a pokud byla konzumována pravidelně, mohla zajistit svému konzumentovi i nesmrtelnost.

Amrita

Amrita je božský pokrm pocházející ze staré Indie a je často zmiňován například v příbězích Rgvéda. Někdy je popisována jako nápoj, který zajišťoval bohům nesmrtelnost. Vystupuje také v legendě hindské mytologie popisující, jak bohové poté, co byli prokleti šíleným mudrcem, ztratili svoji nesmrtelnost. Poté tito bohové použili vodu z oceánu k vytvoření zázračné Amrity, nápoje nesmrtelnosti. Ti, kdo jej pili, jednoduše nemohli zemřít.

Božské broskve

V Čínské mytologii byly broskve nesmrtelnosti pojídány bohy pro svoji schopnost zajistit těm, kdo je pojídají, dlouhověkost. Na posvátném stromě vyrostly listy jen jednou za 1 000 let a trvalo další 3 000 let, než jeho ovoce dozrálo. Bohové tak čekali celé 4 000 let, než mohli ovoce tohoto stromu sklidit a sníst je na hostině trvající jen jediný den a noc.

Severská jablka

V severské mytologii byla Idunn bohyní o které bylo známo, že je strážkyní zlatých jablek. Její jméno znamená “velmi mladá” nebo také “zkrášlující”. Severští bohové byli závislí na neustálém přísunu jejích zlatých jablek, závisela na nich jejich nesmrtelnost. V Prose Edda můžeme najít příběh o tom, jako byl Loki jednou donucen vylákat Idunn z Asgardu do lesa, kde byla unesena obrem a zavlečena do jeho domu. Během její nepřítomnosti bohové zestárli a zešedivěli. Jakmile si však uvědomili, že za jejím zmizením stojí Loki, přinutili ho aby ji našel a ukradl ji obrovi. Až poté získali bohové zpět svoji nesmrtelnost a mládí.

Elixír života

Elixír života je mýtický nápoj, který, pokud byl vypit z konkrétního poháru v konkrétní dobu, zajistil tomu, kdo jej vypil, nesmrtelnost a věčné mládí. Byl založen na alchymistické učení Thovta a Hermese Trismegistuse, kteří podle různých příběhů pili “bílé kapky” tekutého zlata čímž dosáhli nesmrtelnosti. Alchymisté se pak celé věky snažili o znovuvytvoření tohoto elixíru, nikdo však v jeho přípravě nebyl úspěšný. Během dynastie Qin dokonce Qin Shi Huang poslal taoistického alchymistu na východ za moře aby elixír našel, ten se však už nikdy nevrátil.

Jablka z Ráje

V knize Genesis je popsán strom života rostoucí v Rajské zahradě. Strom je chráněn Cherubem, nebeskou bytostí, která má za úkol bránit smrtelníkům v kradení jeho cenné šťávy. V knize Zjevení je psáno, že na stromě dozrává “dvanáct plodů ovoce”, které mají léčivé schopnosti. Svatý Bonaventura ve svých učeních tvrdil, že ovoce ze stromu života obsahuje léčivou moc samotného Ježíše Krista. Tomáš Akvinský, středověký katolický kněz, zase tvrdil, že strom sloužil Abrahámovi k tomu, aby se dožil mnohem vyššího věku, než jaký je pro lidi nebo zvířata přirozený.

Soma

Soma je posvátný nápoj zmiňovaný ve Védách a také v perských textech, který zaručoval nesmrtelnost komukoliv, kdo jej vypil. Měl pocházet z rostliny, která měla dlouhý zelený stonek a jasné, zářící žluté okvětní lístky. Podle legend tělo každého, kdo tento nápoj pil, doslova “vřelo” božskými vlastnostmi. Mezi účinky tohoto nápoje patřila také vyšší rychlost, obratnost a síla bojovníků, zdravější děti těhotných žen a mentální síla těch, kdo zasvětili svůj život studiu filozofie.

Otázkou je, zda jsou tyto božské pokrmy a nápoje jen pouhou bájí a výplodem fantazie vypravěčů, nebo zda skutečně existovaly. Objevili snad naši předkové nějakou mocnou látku schopnou zaručit lidskému tělu větší sílu, rychlost, inteligenci a věčné mládí?

V dnešní době existuje množství přípravků schopných posílit tělo i mysl, přičemž většina z nich pochází právě z rostlin s neobvyklými vlastnostmi. Možná, že jednou opravdu objevíme přípravek, který zajistí našim tělům nesmrtelnost. Možná bychom ho ale ani hledat neměli… co by se stalo pokud bychom ho našli a porušili přirozený cyklus života a smrti?

2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: