Publikováno Napsat komentář

Pevnost Sigiriya – osmý div starověkého světa

Ve výšce 200 metrů nad okolním terénem leží na vrcholku skalního masivu velkolepé ruiny starověkého chrámu, který se dotýkal nebes.

Na severu oblasti Matale se poblíž města Dambullain na Srí Lance nacházejí tajemné ruiny starodávné kamenné pevnosti. Téměř vertikální zdi jsu zakončeny rovným vrcholkem, který ukrývá ruiny starodávné civilizace, která byla středobodem království Kassapa.

 

Podle kroniky Culavamsa tuto pevnost nechal vybudovat král Kasyapa mezi lety 477 a 495 našeho letopočtu.

Na vrcholku skalního masivu tehdy vyrostl chrám, který byl spolu se svým okolím bohatě vyzdoben barevnými freskami.

Historie tohoto chrámu, stejně jako historie místa, která stavbě chrámu předcházela jsou opředeny velkolepými starými legendami.

Město postavené před více než 50 stoletími na vrcholku hory neslo název Alakamandava, Město bohů. Vystavět jej dal král Kubera, který byl nevlastním bratrem Ravany, hlavního protagonisty Rámájany.

Sigiriya-2.jpg

Navzdory bohaté historii tohoto místa, sahající do roku 495 však vědci zjistili, že bylo osídleno ještě mnohem dříve – našly se dkazy o lidském osídlení starém více než 5000 let sahajícím až do období mezolitu.

Dnes jsou zde turisté v půli cesty nahoru vítání obrovskými lvími tlapami, které chrání přístupovou cestu k chrámu. Od nich je také odvozen název tohoto skalního masivu – Sīhāgiri, Lví skála.

Sigiriya-3.jpg

Geologové zjistili, že skála Sigiriya je produktem tuhnutí magmatu, které se nacházelo uvnitř obrovského vulkánu, jehož okraje už vlivem eroze dávno zmizely.

Vzniklý skalní masiv však vystupuje nad okolní terén a je viditelný za všech směrů na kilometry daleko.

Sigiriya-4.jpg

Samotný chrám byl vystaven na náhorní plošině, která je tak rovná, že se zdá že musela být opracována do roviny.

Horní palác, který se nachází na úplném vrcholu skály, má stále funkční nádrže na vodu, ve kterých se sbírá dešťová voda.

Jámy a zdi obklopující dolní palác jsou bohatě zdobené.

Sigiriya-5.jpg

Po smrti svého stavitele, krále Kasyapy, se z tohoto paláce stalo opatství, které fungovalo až do 14. století, kdy bylo zcela opuštěno.

V roce 1831 na tento “džunglí pokrytý pahorek” narazil major Jonathan Forbes, příslušník 78 pěší divize Highlanders Britské armády, když se vracel z města Pollonnuruwa.

Písmo, které můžeme najít v tomto chrámu rozluštil archeolog Paranavithana, který o něm také publikoval dva svazky knih pod vydavatelstvím v Oxfordu s názvem “Písmo Sigiri”. Také o tomto místě napsal populární knihu “Historie Sigirie”.

Sigiriya-6.jpg
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: