Publikováno Napsat komentář

Letos Zemi znovu mine asteroid – lebka

Ve vesmíru se nacházejí hodně divné věci. Astronomové nyní spočítali, že se Země opět potká s jednou z nich – podivným asteroidem, který nápadně připomíná lidskou lebku.

Tento objekt má označení 2015 TB145 a odborníci se domnívají, že se jedná o jádro vyhaslé komety.

2015 TB145 [NAIC-Arecibo/NS]

Asteroid má průměr zhruba 625 až 700 metrů a doba jeho rotace je 2,94 hodiny.

 

Astronom Pablo Santos-Sanz z Institutu astrofyziky v Andaluzii ve Španělsku jej charakterizoval jako “temný” asteroid, jehož albedo je větší, než má například uhlí.

“V současné době je tento asteroid 3,7 AU od Země, neboli 4,7 krát dále od Slunce než se nachází Země.”

“Tento lebku připomínající asteroid má jasnost 26,5 což znamená, že je ze Země viditelný pouze hodně velkými teleskopy nebo radioteleskopy.”

Objekt zaujal vědce a amatérské astronomy už při svém prvním pozorovaném přiblížení k Zemi, které náhodou připadalo na Halloween v říjnu 2015.

Animace znázorňuje rotaci 2015 TB145.Animace znázorňuje rotaci 2015 TB145.

V roce 2015 proletěl 2015 TB145 ve vzdálenosti necelých 500 000 kilometrů od Země rychlostí 125 500 kilometrů za hodinu.

Během tohoto blízkého setkání astronomové objekt intenzivně pozorovali a snažili se získat maximum dostupných informací.

Díky množství provedených měření, která zahrnovala i pozorování teleskopem Pan-STARRS nacházejícím se na Havaji, byli vědci schopni vypočítat trajektorii objektu a předpověděli, že se k Zemi opět přiblíží v roce 2018.

Naštěstí tento objekt, jehož někteří po uveřejnění snímků považovali za znamení zkázy, tentokrát proletí v dostatečné vzdálenosti od naší planety – zhruba ve 100x větší vzdálenosti, než je Měsíc od Země.

Navzdory pečlivým měřením však astronomové varují, že oběžná dráha asteroidu je nestálá, což znamená, že se může v budoucnu významně změnit – i tak jsou si však astronomové jistí, že nás v nejbližší době srážka s tímto objektem nečeká.

1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: