Publikováno Napsat komentář

Archeologové objevili v Egyptě více než 1000 soch a téměř 50 sarkofágů v perfektním stavu

Dosud neznámá nekropole byla objevena poblíž města Menia, které se nachází jižně od Káhiry.

V osmi hrobkách pohřebního města našli archeologové více než 1000 soch a také čtyři tucty sarkofágů v perfektním stavu.

Nově objevené archeologické naleziště se nachází 6 kilometrů jižně od dříve známého místa Tuna al-Gaba. Vykopávky by měly trvat nejméně příštích 5 let a podle Egyptského ministerstva památek by při nich měly být odhaleny všechny hrobky, které se zde nacházejí.

 

Ministr památek Khaled al-Anani k tomu řekl: “budeme potřebovat nejméně 5 let abychom prozkoumali celou nekropoli. Tohle je jen začátek nového, velkého objevu.”

 

Prozatím našel průzkumný tým skupinu hrobek a pohřebních předmětů patřících kněžím egyptského boha Thótha, hlavního božstva 15. správní oblasti starověkého Egypta, jejímž hlavním městem byl al-Ashmounein.

Jedna z odkrytých hrobek patří podle nápisů vysoce postavenému knězi boha Thótha jménem Hersa-Esei.

V této hrobce bylo provedeno celkem 13 pohřbů. Uvnitř hrobky bylo nalezeno množství kameninových sošek shabti – pohřebních sošek, které Egypťané v hojném množství vkládali do hrobek.

Egypt-necropolis-2.jpg

Vědci také objevili více než 1000 velice dobře zachovalých sošek a další tisícovky jejich fragmentů. Tyto kousky jsou nyní sbírány a připravovány k důkladné restauraci.

Kromě toho narazili archeologové také na 4 kanopy z alabastru, jejichž uzávěry byly zpodobněny jako čtyři synové boha Hora.

Tyto nádoby jsou ve velice dobrém stavu a podle archeologů stále obsahují vnitřní orgány zesnulých. Kanopy jsou zdobeny hieroglyfy které představují různá jména a tituly jejich majitele, jímž byl vysoce postavený kněz Djehuty-Irdy-e, jehož mumie byla také objevena.

Egypt-necropolis-3.jpg

Mumii tohoto vysoce postaveného kněze zdobil bronzový náhrdelník, který představoval bohyni Nut roztahující svá křídla, aby ochránila zemřelého.

Ostatky byly také ozdobeny drahými perlami, zlatými a bronzovými lístky a dvěma očima z bronzu, zdobenýma perlami a slonovinou.

Poblíž mumie byly také nalezeny čtyři amulety z polodrahokamů popsané hieroglyfy.

Egypt-necropolis-4.jpg

Kromě této mumie objevili archeologové dalších více než 40 vápencových sarkofágů různých tvarů a velikostí. Některé z těchto sarkofágů nesou jména svých majitelů, většinou kněžích.

Jak se zdá, v Egyptské poušti ještě čeká nejedno překvapení – kdo ví, co se ještě podaří archeologům v příštích pěti letech v této nekropoli objevit?

Zdroj:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: