Publikováno Napsat komentář

Nejosamělejší strom na světě skrývá mrazivé tajemství

Nejosamělejší strom na světě byl svědkem dopadu vlivu člověka na globální prostředí planety Země. Jeho letokruhy by nám mohly poskytnou informaci o tom, kdy přesně začal Antropocén.

Smrk sitka, přezdívaný díky své odlehlé poloze na neobydleném antarktickém ostrově “nejosamělejší strom na světě”, by mohl vědět něco opravdu důležitého o geologickém období, ve kterém podle mnoha vědců momentálně žijeme. V dnešní době se čím dál více vědců přiklání k názoru, že Antropocén, neboli období globálního vlivu člověka na planetu Zemi je skutečně rozeznatelnou epochou v dějinách planety Země. Nikdo však nedokáže přesně určit, kdy toho období vlastně začalo.

Antropocén se vyznačuje velkými změnami pozemských ekosystémů způsobenými člověkem, což je vývoj, který se zhruba od poloviny minulého století neustále zrychluje, zejména díky industrializaci a zavádění nových technologií.

Nejosamělejší strom na světě – nejbližší další strom se nachází více než 200 kilometrů daleko.

Abychom mohli formálně definovat začátek Antropocénu, musí se vědecká komunita nejdříve shodnout na globálním podpisu v geologických vzorcích ze stejného období, podle kterého by se dal začátek Antropocénu jednoznačně určit.

Autoři nové studie, kteří podobnou známku lidské činnosti hledali po celém světě a kteří se také účastnili expedice nyní takovou stopu našli v kmeni nejizolovanějšího stromu na světě vysazeného před více než 100 lety. Kmen tohoto stromu obsahuje stopy po atomových testech prováděných v polovině minulého století, nezaměnitelné známce Antropocénu.

Strom se nachází na Campbellově ostrově je jako nejosamělejší strom na světě je označován proto, že nejbližší další strom roste více než 200 kilometrů daleko na Aucklandových ostrovech.

Vědci z univerzity Keele nyní identifikovali stopy radioaktivního uhlíku, které byly zanechány jadernými testy prováděnými v atmosféře v 50. a 60. letech minulého století uvnitř jádra stromu, nejsušší a nejkompaktnější části jeho kmene a větví.

Odborníci si myslí, že stopy po těchto událostech se zde uložily díky probíhající fotosyntéze.

Jaderná zkouška "Small boy" provedená v roce 1962 v Nevadě.Jaderná zkouška “Small boy” provedená v roce 1962 v Nevadě.

Profesor Fogwill, vedoucí Školy geografie, geologie a životního prostředí na univerzitě Keele uvedl v prohlášení:

“Dopad, který měly lidmi vyrobené jaderné zbraně na atmosféru Země zanechal globální stopu, která nepochybně dokazuje, že lidé se stali hlavním důvodem probíhajících změn na planetě. To je důležité, i když trochu děsivé, zjištění. Globální stopy po jaderných bombách, zachycené v letokruzích invazivních druhů stromů, představují počáteční čáru, hranici za kterou naše společné akce zanechaly na planetě nesmazatelnou stopu, která bude definovat její budoucí podobu.”

Vědci už delší dobu otevřeně mluví o tom, že bychom měli současné období definovat jakou zcela novou geologickou epochu pojmenovanou Antropocén, která je charakterizována tím, že vliv člověka nesmazatelně a trvale přetváří planetu.

Aby ale mohla být nová éra formálně uznána, je potřeba najít jasnou a celosvětovou stopu, která bude v budoucnu rozeznatelná ve všech geologických prostředích.

Tímto signálem by mohly být právě stopy radiace zanechané našimi atomovými zbraněmi.

Profesor Chris Turne z univerzity v Novém Jižním Walesu a jeden z autorů studie k tomu dodal: “Byli jsme obzvlášť nadšeni z toho, že jsme tento signál pozorovali na jižní polokouli, na odlehlém ostrove. To je totiž poprvé, co jsme získali dobře definovatelný globální signál ukazující na začátek nové geologické epochy, který bude do budoucna dobře dohledatelný v geologických záznamech. I po tisících letech budou tyto stopy jasně patrné a budou označovat, kdy lidstvo začalo zásadně měnit Zemi.”

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: