Publikováno Napsat komentář

Prohlédněte si Newgrange – neolitický monument, který je starší než Stonehenge nebo pyramidy v Gíze

Je o tisíc let starší než Stonehenge a o 500 let starší, než pyrmidy v Gíze. Newgrange je starověký monument, který je vytvořen z více než 200 000 tun kamene a dalšího materiálu. V nejširším bodě měří tento monument 85 metrů.

Jedním z nejslavnějších starověkých míst v Irsku je bezpochyby Newgrange. Tento neolitický monument byl podle radiokarbonového datování materiálu pocházejícího z monumentu postaven někdy mezi lety 3300 a 2900 před naším letopočtem.

 

To jej dělá o 500 let starším, než jsou pyramidy v Gíze a o 1000 let starším, než je slavný Stonehenge (ačkoliv je pravdou, že první fáze stavby Stonehenge je zasazována zhruba do doby stavby Newgrange). Tento monument také předchází Mykénskou civilizaci ze starověkého Řecka.

Více než 4000 let byl tento monument ztracen díky tomu, jak postupem času kopec, který jej tvoří, klesal, nicméně v 17. století byl znovu objeven rolníky, kteří hledali kameny na stavbu a kteří jej popsali jako jeskyni.

Newgrange byl mezi lety 1962 a 1975 vykopán a opraven pod dohledem profesora Michael J O’Kellyho z archeologického oddělení univerzity College Cork.

Newgrange-1.jpg

Monument tvoří celkem 200 000 tun kamene, který byl přemístěn a navršen do kopcovitého tvaru. Většina kamene pochází z míst nedaleko této stavby, nicméně žula a křemeny, které se zde také nacházejí, byly transportovány z mnohem vzdálenějších míst, jako je Wicklow a Dundalk Bay.

O pravém účelu tohoto monumentu se můžeme pouze dohadovat, nicméně odporníci věří, že se jednalo o nějaký druh náboženského centra.

Zajímavé je, že stejně jako mnoho jiných megalitických míst je Newgrange astronomicky orientován – ráno během zimního slunovratu paprsky slunce procházejí chodbou monumentu a osvětlují podlahu komnaty po dobu 17 minut.

Newgrange-2.jpg

Někteří historikové si myslí, že Slunce hrálo v náboženství dávných obyvatel tohoto místa velkou roli, zatímco jiní berou tento jev jako pouhou náhodu a argumentují tím, že tento monument je jediný, kde byl podobný úkaz spolehlivě prokázán.

Tento monument je navíc velice zajímavě vyzdoben.

Newgrange-3.jpg

Newgrange obsahuje množství množství příkladů abstraktního neolitického umění v podobě dekorací, ačkoliv někteří badatelé, kteří toto místo zkoumali naznačují, že by se mohlo jedna o více než jen dekorace. Podle nich toto zdobení představuje spojení mezi tímto starověkým místem a slunce, obzvláště během zimního slunovratu. Tehdy slunce osvětluje vnitřek komory a odhaluje tak její zdobené stěny, zejména trojitou spirálu na přední straně komory.

Rytiny v Newgrange spadají celkem do deseti kategorií, z nichž pět je křivočarých (kruhy, spirály, oblouky, vlnovky a tečky v kruzích) a ostatních pět je přímočarých (knoflíky, pastilky, radiály, paralelní linie a posuny) .

Rytiny se vyznačují různými styly které se značně liší, stejně jako úrovní znalostí potřebnou k jejich vytvoření a tím, jak hluboko jsou do kamene vytesány.

Co se týče pravého účelu monumentu, někteří badatelé jsou toho názoru, že Newgrange mohl být střediskem astronomie, inženýrství, geometrie a mytologie, které mělo spojitost s monumenty v údolí Boyne.

Výzkumníci spekulují, že tento monument byl především důležitým astronomickým centrem, kde slunce tvořilo důležitou součást víry tamních neolitických obyvatel, kteří toto místo vybudovali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: