Publikováno Napsat komentář

Megalitické kamenné hlavy z hory Nemrut

V jihovýchodním Turecku ve výšce více než 2000 metrů nad mořem leží na úpatí hory Nemrut ruiny starodávného království Kommagene.

Před tisíciletími, přesněji v roce 62 před naším letopočtem, zde nechal král Antiochus vztyčit záhadnou královskou svatyni a ujistil se tak, že se na něj nikdy nezapomene.

Obrovské sochy lvů, orlů, perských a řeckých bohů a jeho samotného se majestátně tyčily k nebi.

Tři terasy, severní, východní a západní, obklopují centrální kopec o průměru 145 metrů tvořenými malými kameny vápence.

 

Na východní terase se nacházejí dvě řady kamenných stél s vyrytými reliéfy. Jeden z nich zobrazuje Antiochusovy Makedonské předky, jiný zobrazuje jeho Perské předky.

Západní terasa také obsahuje řadu stél, jejich reliéfy zobrazují horoskop lva a Antiocha, který si potřásá rukama s bohy.

Severní terasa obsahuje stély, jejichž reliéfy nejsou čitelné – buďto zde nikdy žádné nebyly, nebo byly v průběhu času poškozeny tak, že nejsou k rozeznání.

 

Král Antiochus I z Commagene nechal svoji hrobku vybudovat na vrcholu hory a vyzdobit ji obrovskými sochami jeho samého. Tyto sochy měly výšku 8 až 9 metrů. Kromě soch krále, které jej měly vypodobnit jako jednoho z bohů, je jeho hrobka ozdobena sochami lvů, orlů a různých Arménských, Řeckých a Perských bohů jako byl Herkule Zeus, Oromasdes, Tique nebo Apollón.

Archeologové našly důkazy o tom, že sochy byly kdysi usazeny na trůnech, které nesly jejich jména.

V dnešní době zbyly ze soch ve většině případů už jen hlavy, které jsou rozesety různě po okolí. Jejich poškození, zejména chybějící nosy, svědčí o tom, že sochy byly záměrně ničeny obrazoborci.

Také byly nalezeny kamenné úlomky s reliéfy postav které naznačují, že tyto úlomky byly kdysi součástí velké fresky.

Sochy zobrazující krále Antiocha si potřásají rukama s “bohy”, jako kdyby jen bohové vítali jako sobě rovného.

Nemrut-heads-twilight.jpg

Tato královská svatyně, stejně jako celé království, byla za záhadných okolností narychlo opuštěna v prvním století našeho letopočtu.

Archeologové zkoumající toto místo kupodivu zatím nebyli schopni najít legendární královskou pohřební komoru.

Nemrut-heads-twilight-2.jpg

Podařilo se jim však najít šachtu, kterou nechal král Antiochus vytesat do hory a která podle odborníků ukazuje, že stavitelé tohoto místa měli obsáhlé astronomické znalosti.

Šachta se zařezává do strany hory pod horizontálním úhlem 35° a je asi 150 metrů hluboká. Zajímavé je, že na jejím dne nic není a podle jeho vzhledu ani nikdy nebylo. Žádný zatarasený vchod, žádné tajné nebo falešné dveře.

Počítačové modely nicméně ukázaly, že dva dny v roce osvětlují paprsky slunce úplné dno šachty – ve dny, kdy je šachta obrácena směrem k souhvězdí Lva a Orionu.

Nemrut-head-night.jpg

Zajímavá je ostatně i poloha tohoto místa, leží totiž v bodě, kde z pohledu ze země Slunce přechází přes rovinu Mléčné dráhy. Možná proto bylo toto místo ve starověku známé jako Nebeská brána.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: