Posted on Napsat komentář

Na Sibiři byla objevena nedotčená hrobka dávných válečníků. Mohla by ukrývat zlato

Archeologové pracující v oblasti jižní Sibiře našli nedotčené pohřební místo dávných kočovných válečníků. Velké pohřebiště v podobě kruhového náspu může obsahovat pozůstatky významných náčelníků. Stáří nálezu odborníci odhadují na 2 800 let, jedná se o nejstarší nález v regionu

 

Skytové byli nomádští válečníci na koních, kteří ovládali rozsáhlou oblast centrálních euroasijských stepí a pastvin v období devátého století před naším letopočtem. Zejména v Evropě měli pověst obávaných válečníků, kteří nemilosrdně vraždili vše, co jim přišlo do cesty.

Tyto kočovné národy nebudovaly složité budovy a vesnice, ale nechaly po sobě velké pohřební monumenty, které byly naplněny zlatými šperky, zbraněmi, bohatě zdobenými nádobami a poháry. V některých hrobkách byly dokonce nalezeny stopy opia nebo podobných omamných látek, které byly součástí smutečních obřadů.

Protože mnoho z těchto pohřebních mohyl bylo postaveno na permanentně zmrzlé půdě, uchovávají perfektně zachovalé mumie, které byly v jiných oblastech nalezeny. V sibiřské oblasti probíhají od sedmdesátých let výkopové práce na několika hrobech, které byly objeveny v ruské republice Tuva, severozápadně od Mongolska.

Oblast je někdy nazývána sibiřským údolím králů s odkazem na významné egyptské pohřební místo faraonů. Památníky o průměru více než 100 metrů v minulosti vydaly úžasný objev. V roce 2000 zde archeologové objevili neuvěřitelně zachovalého muže a ženu ležící vedle sebe spolu s téměř devíti tisíci zlatými předměty.

Vědci za pomoci satelitních snímků označili kruhové místo uprostřed bažiny v povodí řeky Uyuk, o kterém se domnívali, že by mohlo být starověkým pohřebištěm. Už ze snímků bylo údajně patrné, že pohřebiště bylo ohraničeno strukturou z trámů nebo kamenů.

Následně byla vypravena expedice na místo nálezu, kde zjistila, že díky těžko přístupnému místu a neustále zmrzlé půdě bylo místo pravděpodobně ušetřeno rabování. Oblast nálezu je vzdálena od nejbližšího města přibližně šest hodin jízdy ve velmi těžkém terénu. Pokud zůstala hrobka skutečně neobjevena, může ukrývat artefakty nepředstavitelné hodnoty.

Sibiř je cennou archeologickou oblastí, kde bylo objeveno mnoho zkamenělin a důležitých objevů. Jedním z nejnovějších je objev unikátní lebky sibiřského jednorožce (čtěte: Objev unikátní lebky sibiřského jednorožce zodpověděl další otázku z historie). Díky tomuto objevu byli vědci schopni určit, že tento druh vymřel poměrně nedávno.

 

1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.