Publikováno Napsat komentář

Čína připravuje přistání na odvrácené straně Měsíce

Čína oficiálně oznámila přípravu mise Chang’e 4, která, pokud bude úspěšná, bude znamenat skutečné vesmírné prvenství Číny – přistání na odvrácené straně Měsíce. Čínská vesmírná agentura se dokonce pokusí na povrchu Měsíce o pěstování rostlin a chov hmyzu, což vydláždí cestu jeho budoucím kolonistům.

Podle posledních zpráv z Číny chystá tamní vesmírná agentura na rok 2018 průlomovou misi na odvrácenou stranu Měsíce. Čína se chystá na jeho povrch na odvrácené straně vysadit vozítko a dokonce se na povrchu Měsíce pokusí o pěstování rostlin a chov hmyzu.

Mise je považována za jednu z nejsložitějších a nejnáročnějších vesmírných misí, o jakou se dosud Čína pokusila.

Vesmírná loď Chang’e 4 bude při misi vynesena do vesmíru čínskou raketou Dlouhý pochod 4C.

 

 

Čínské vozítko Nefritový králík na povrchu Měsíce.Čínské vozítko Nefritový králík na povrchu Měsíce.

Chang’e 4 přistane na odvrácené straně Měsíce a pokud bude mise úspěšná, stane se Čína první zemí, která úspěšně přistála s lodí a ovládala vozítko na odvrácené straně Měsíce. Jako místo přistání vybrala čínská vesmírná agentura pánev South Pole-Aitken nacházející se na jižní polokouli Měsíce, což je největší impaktní kráter na povrchu Měsíce a největší známý kráter ve Sluneční soustavě.

Vozítko ponese ve svých útrobách “vesmírnou zahrádku”, ve které se vědci pokusí o pěstování rostlin a chov hmyzu přímo na měsíčním povrchu a která, pokud budou experimenty úspěšné, vydláždí cestu budoucím kolonistům, kteří budou na Měsíci pěstoval plodiny a chovat zvířata a hmyz.

“Čína neustále posouvá hranice svých schopností a tato technologicky náročná mise je toho jasným důkazem.” uvedl Brian Harvey, analytik zaměřující se na vesmírné mise a autor knihy Čína ve vesmíru: obrovský skok vpřed (China in Space: The Great Leap Forward).

Čína navíc plánuje vyslat k Měsíci další misi, která bude mít za úkol odebrat vzorky z povrchu Měsíce a dopravit je zpět na Zemi k podrobné analýze.

Chang'e 3 na povrchu Měsíce.Chang’e 3 na povrchu Měsíce. [planetary.org]

Plánovaná mise, při které by se mělo uskutečnit další přistání na povrchu Měsíce, odběr vzorků a návrat na Zemi je označována jako Chang’e 5. Loď pro tuto misi nyní podstupuje finální zkoušky a očekává se, že loď bude připravena ke startu od srpna 2018.

Obrovský zájem Číny o průzkum vesmíru je vnímán jako nový vesmírný závod mezi Spojenými státy americkými a Čínou, obzvlášť poté, co prezident Donald Trump oznámil návrat Spojených států amerických k intenzivnímu vesmírnému programu.

Nicméně Čína se nechystá skončit přistáním na odvrácené straně Měsíce.

Čínská vesmírná agentura tvrdí, že plánuje sérii dalších různých misí, jejichž konečným cílem by mělo být vyslání nepilotované lodi k Marsu.

Tato mise by se měla uskutečnit v roce 2020 a jejím cílem je odběr vzorků z povrchu Marsu a jejich dopravení zpět na Zemi.

Čínský prezident Xi Jinping dlouhodobě usiluje o to, aby se Čína stala vůdčí mocnosti v průzkumu vesmíru.

“Není to tak dávno, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa oznámila záměr vrátit se na povrch Měsíce. Naše země má také v úmyslu uskutečnit sérii průzkumných misí zaměřených na hluboká vesmír.” uvedli čínští představitelé pro Science and Technology Daily.

“Měsíc je první zastávkou pro cestu lidstva do hlubokého vesmíru.” je doslova uvedeno v jejich prohlášení.

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: