Publikováno Napsat komentář

Neuvěřitelné inženýrství starověku – “ohnuté” kameny v Rachefově chrámu

Poznamka Sysla: Tato technologie je uplne jasna, jen VěTcům nikdy nedojde. Nikdo nic netahal na kladach, nikdo nic nezvedal. Proste vyrabeli geopolymery…..a používali technologii myšlenek

 

Údolní chrám faraona Rachefa se nachází na planině v Gíze a je to jedna z nejúžasnějších staveb starověkého Egypta. Skládá se z obrovských bloků kamene o hmotnosti až 150 tun a obsahuje designové prvky, které můžeme najít i o půl světa dál – v Peru.
Kromě toho obsahuje neuvěřitelné “ohnuté” kameny, které dodnes matou jak odborníky, tak turisty.

 

 

 

Jeden z nejslavnějších chrámů v Údolí králů patří bezesporu faraonu Rachefovi a nachází se na planině v Gíze, asi 500 metrů od Rachefovy pyramidy poblíž Sfíngy.

Jedná se o jeden z nejlépe dochovaných chrámů v Egyptě, který přežit tisíce let téměř netknutý díky tomu, že byl až do 19. století zcela zasypán pískem.

Jeho vápencové zdi měří 45 metrů a jejich tloušťa směrem od základny exponcenciálně klesá, což chrámu při pohledu zvenčí propůjčuje vzhled mastaby.

Zdi jsou tevnitř i zvenčí pokryty leštěnou rudou žulou a podlaha chrámu je z bílého vápence.

Údolní chrám faraona Rachefa při pohledu od Sfingy skrz vzestupnou cestu.

Chrám objevil v roce 1852 Auguste Mariette a pojmenoval ho jako Chrám Sfingy, protože věřil, že má nějakou spojitost se Sfingou.

Odborníci věří, že chrám sloužil jak k mumifikaci faraonových ostatků, tak k jejich očištění před samotným pohřbem v pyramidě.

Vstup do chrámu hlídají dvě sfingy a střechu chrámu podepírají řady sloupů postavených taktéž z rudé žuly. Horní části zdí chrámu obsahují otvory, kterými do chrámu prostupuje sluneční světlo.

Zdi chrámu však nenesou žádné malby ani nápisy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: