Publikováno Napsat komentář

7 věcí, které nás ve škole učili špatně

Většina toho, co se učíme ve škole, je samozřejmě správně. Je ale spousta věcí, které byly v učebnicích vynechány nebo zkresleny, nebo neodpovídají nejnovějším poznatkům a objevům.

 

Ve středověku lidé věděli, že Země je kulatá

Umberto Eco ve své knize Historie země a legendárních míst uvedl: “Ve středověku všichni učenci věděli, že Země má tvar koule.”. Na podporu svého tvrzení citoval například Danteho, Origena, Ambrosia, Albertuse Magnuse, Thomase Aquinase and Isidora ze Seville, který odkonce dokázal spočítat délku rovníku.

 

 

 

Kryštof Kolumbus neobjevil Ameriku

Amerika už byla osídlena, když do ní Kryštof Kolumbus doplul, takže už byla objevena dříve. Evropané pouze naprosto ignorovali její existenci.

Kolumbus navíc ani netušil, že objevil nový kontinent, myslel si že doplul do Indie. V každém případě víme, že ještě před ním dopluli do Ameriky Féničané, Polynésané, Číňané a dokonce i Vikingové.

Pyramidy nestavěli otroci

Ačkoliv většina filmů ukazuje stavbu pyramid, které se účastnily tisíce zubožených otroků bičovaných krutými dozorci, skutečnost je naprosto odlišná. Archeolog Mark Lehner už před několika desítkami let objevi hřbitov dělníků podílejících se na stavbě Velké pyramidy v Gíze, kteří byli pohřbeni se všemi poctami, narozdíl od otroků.

Arktida byla objevena před více než 2 300 lety

Jedná se o jeden z nejvíce opomíjených objevů vůbec. Před více než 2 300 lety dokázal muž jménem Pýtheás z Massalie procestovat Arktidu a vrátit se zpět do Řecka. Pýtheás byl navigátor, geograf, astronom a první Řek, který vyplul ze Středozemního može do Atlantiku.

Myšlenka mimozemského života není nová

Giordano Bruno, italský astronom narozený v roce 1548 tvrdil, že vzdálené hvězdy jsou jen slunce obklopená svými vlastními systémy planet. Také se zamýšlel nad tím, zda může být na povrchu těchto planet život stejně, jako na Zemi.

“Ve vesmíru existuje nespočet souhvězdí, hvězd a planet; my vidíme pouze tato slunce, protože vydávají světlo; planety nám zůstávají skryty, protože jsou malé a tmavé. Také existuje nespočet zemí kroužících kolem svých hvězd…”

Giordano Bruno

Před tisíci lety lidé věřili, že cestování časem je možné

Důkazy o “cestování časem” mohou být nalezeny napříč různými starověkými texty po celém světě. V indické mytologii je příběh, ve kterém král Raivata Kakudmi cestuje aby se setkal se svým stvořitelem, Brahmou. Ačkoliv tato cesta netrvala dlouho, když se Kakudmi vrátil na Zemi, zjistil že uplynulo 108 yugas. Každý yuga reprezentuje asi 4,32 milionů let. O cestování časem je zmínka také v Koránu. Příběh vypráví o skupině osob, které byly v roce 250 pronásledovány, a pod vedením boha se uchýlily do jeskyně, kde je bůh nechal spát. Probudili se o 309 let později.

Příběh o biblické potopě je kopie mnohem staršího příběhu

Spousta lidí je obeznámena s knihou Genesis a jejím vyprávěním o potopě světa.

Pravdou ale je, že potopa světa je zmiňována v mnohem starších textech po celém světě. Svůj příběh o potopě světa mají téměř všechny kultury. Nejstarší z těchto příběh je zaznamenán na hliněné destičce nalezené v sumerském Nippuru, která popisuje nejen potopu světa, ale také stvoření lidí a zvířat na naší planetě a kromě toho také zaznamenává názvy měst, která existovala ještě před potopou a jejich vládců.

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: